CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 20093|Reply: 120

Perbincangan Bateesta & M5 : Takdir dan Ketentuan

Originally posted by Bateesta at 18-8-2006 08:45 PM
Mana kau bro m5, kata nak diskas :cak:

Salam Sejahtera Bateesta,

Maaf kerana tak sempat masuk the last few days.  Ada juga menjengok kat sini, tapi tak boleh nak post reply.  Every time nak reply, browser bawak pi kat cari survey page.

Saya rasa Bateesta tak perlu tunggu saya terpacak kat forum ni untuk memulakan perbincangan.  Kita simply proceed, dan bila ada kelapangan, tak usah tergesa2, kita bawa sandaran masing2 untuk dibincangkan.  To be frank, I don't have slight clue isu apa yg kita nak bincangkan (takdir?). So kena le Bateesta mulakan.

Salam Sejahtera.

Rate

1

................................................................................................................................................................................................................................................................

[ Last edited by  Bateesta at 11-7-2007 05:36 AM ]

Rate

1

Originally posted by Bateesta at 21-8-2006 01:08 AM
Ok salam back 2 u bro

Sblm aku g heavy lg pasl takdir ni , aku nak tanya pndpat kau dan jawapan kau psl soalan2 general di bawah ni.Pastu nanti , kita g heavy la n dont wori smua referen yg akn aku bwk ialah dr quran sahaja w.pun byk gak referen aku dr hadis2. Tp utk brbincang dgn kau , aku akan gunakan quran shj sbg rujukan.Mmg soalan2 aku atau prbincangan ni nanti byk psl takdir

Salam Sejahtera Bateesta.

Tumpang tanya dulu.  Lately bila aku pakai Firefox untuk masuk kat Forum Cari, ada problem sikit le.  Every time nak reply dia akan forward pada Cari Survey.  In case u know, Kenapa yek?  For time being, kena pakai browser lain with different security setting.

Originally posted by Bateesta
Ok, camni soalan2 intro ..aku :

1.  Adakah kau memandang manusia(semua manusia )  ni kejadiannya sama, baik dr sg biologi(fizikal) , intelek , rohani dan  emosi dan mental(akal)  ? Kalau tidak , knp ? y ? Kalau nak bg referen pun blh , x nak bg pun blh
Sbnarnya soalan ni , lbh expand dr ni , tp aku narrow kan skit , psl nak tgk feedback kau dulu , kalau kau leh absorb , aku akan bg soalan yg full version pnya

Obviously, ciptaan Tuhan didunia ini bersifat infiniti atau dlm kata lain ciptaanNya (dari segi fizikal) tidak ada yg sama.   Bagi saya, semua manusia telah diciptakan oleh Tuhan didunia lain sebelum kita lahir didunia ini.  Didunia sebelum ini, manusia adalah sama dari segi roh/nyawa.  Dari segi fizikal dialam sebelum ini ia tidak memberi sebarang signifikan atau dalam kata lain, ianya tidak ada persamaan dgn bentuk fizikal (jazad) yg kita (roh) tumpang didunia ini.

Bila kita diturunkan ke bumi (alam sekarang) so called for our second chance, roh kita dimasukkan kedalam jasad manusia yg ujud hasil dari evolusi didunia ini.  Lihat Q29:20 dan juga Wiki-Origin of Life
Q29:20
Say, "Roam the earth and find out the origin of life." For GOD will thus initiate the creation in the Hereafter. GOD is Omnipotent.

Hasil evolusi ini (seperti ciptaan2 yg lain) tidak bersifat sempurna.  Secara fizikal, kita tertakluk dengan berbagai2 proses kejadian yg akan menentukan sifat fizikal kita.  Kalu tak cukup vitamin, anak yg lahir tak sihat.  Tak suntik polio ada kemungkinan kena lumpuh, etc.  Ini adalah sifat kejadian didunia ini.  Lihat Q24:61.  Tetapi yg mereka yg boleh berfikir kita diuji untuk kita membuat pilihan samada kita percaya hanya kepada Tuhan sebagai tempat kita bergantung/percaya.  Ini adalah asas kepada persoalan yg gagal kita jawab dengan tepat didunia yg sebelum ini.
Q24:61
The blind is not to be blamed, the crippled is not to be blamed, nor is the handicapped to be blamed,...

2. Adakah kau bersetuju yg nabi2 tu mmg dipilih oleh allah utk jd nabi , i mean ditakdirkan, n bkn usaha dorang sndiri mcm amik peksa ke , tp nabi2 tu mmg lahir2 je , mmg ditakdirkan utk jd nabi ? Knp jd begitu , i mean knp kau fikir jd camtu ? Atau kau x prnah brfikir camtu sblm ni ?

Ya.  Mereka dipilih untuk menjadi Nabi.  Dan diberi kpd mereka tugasan yg spesifik.  Didunia ini, kita tidak dapat berkomunikasi dengan Pencipta kita.  Cuma dengan penerangan yg diberi melalui Kitab2Nya dapat kita berhuhung dgn Nya.  Nabi2/Rasul2 yg dipilih tidak dgn pra-syarat.  Mereka adalah seperti mana manusia lain.  Seperti manusia2 lain, mereka membesar dari kecil, melalui alam remaja mereka, berkahwin/tak berkahwin dan sampai satu ketika, Tuhan memberi tugasan kpd mereka untuk menyampaikan panduan -deenillah kpd manusia2 lain.

3.  Adakah kau setuju , yg nabi2 tu , mmg dilahirkan utk jd BAIK , i mean dipelihara ? Psl kalau sbg manusia biasa , DEFINITELY , nabi2 tu pun akan tergelincir mcm org baisa although ada gak yg nabi2 pun yg tergelincir mcm nabi zakaria n nabi yunus( silap skit je) ?Apakah pnjelasana kau psl prkara ni

Kita kenakan bezakan antara yg terpilih dan dipilih.  Nabi adalah dipilih.  That's all.  So apa yg dilakukan oleh Nabi2 sebelum dan selepas mereka menerima wahyu adalah 2 perkara yg berbeza.  In any case, selain dari membawa risalah dari Tuhan, mereka adalah manusia just like u n me.  Tetapi tidak lah saya bermaksud Nabi itu ada yg jahat.  Just look at the positive angle, yg mana kita kalau nak jadi baik macam Nabi pun tidak ada halangan nya.

Rasa aku ckplah 3 buat masa ni , nanti kita sbg lagi ya

ps: Bro , dont wori dgn aku , aku x brminat nak carik sape salah atau btl, jauh skali nak claimed aku betul atau kau salah atau si polan betul n aku salah
Thread ni utk brbincang n aku nak dgr pandangan2 kau je psl prmasalahan2 ini. Nanti aku bg referen2nya dr al quran ya. Salam n take care

Yep, setuju bebenor. Kita bincang bukan nak kata sapa betul sapa salah.  Ini hanyalah untuk menguatkan pegangan masing2.  It should benefit both party.  Afterall, kat akhirat nanti, mana logiknya kita jawab dgn Tuhan (katakan kita salah) alasannya pasal ikut orang lain. Lihat Q16:78, 17:36, 23:78, 32:9, 67:23
16:78
GOD brought you out of your mothers' bellies knowing nothing, and He gave you the hearing, the eyesight, and the brains, that you may be appreciative.

17:36
You shall not accept any information, unless you verify it for yourself. I have given you the hearing, the eyesight, and the brain, and you are responsible for using them.

23:78
He is the One who granted you the hearing, the eyesight, and the brains. Rarely are you appreciative.

32:9
He shaped him and blew into him from His spirit. And He gave you the hearing, the eyesight, and the brains; rarely are you thankful.

67:23
Say, "He is the One who initiated you, and granted you the hearing, the eyes, and the brains. Rarely are you appreciative."

Salam Sejahtera n take care to u 2.

[ Last edited by  M5 at 21-8-2006 10:40 PM ]

Rate

1

................................................................................................................................................................................................................................................................

[ Last edited by  Bateesta at 11-7-2007 05:37 AM ]

Rate

1

Originally posted by Bateesta at 21-8-2006 04:06 AM
Aisay..nak delete n edit post pun susah. Yg btl bro ialah post aku yg ke #65. Aku igt nak delete post ke 64 tu tp x leh la

Bateesta nak saya tolong delete kan ke?

[ Last edited by  antiQue at 21-8-2006 10:17 AM ]

Follow Us

Salam Sejahtera Bro,

Bagi memudahkan perbincangan, saya sudah edit the earlier post dgn menambah rujukan kpd ayat2 al Qur'an yg saya quote didlm reply diatas.

Back to the issue at hand, saya cuba berkongsi pendapat dari kaca mata saya untuk dijadikan perbandingan.  So, I stand to be corrected jika ada2 yg tidak tepat.

Originally posted by Bateesta at 21-8-2006 04:04 AM
Ok bro, aku fhm xplantion kau. So kau brstuju manusia dr brbagai2 aspek mg brbeza dr manusia yg lain. So in other word  , MANUSIA DIBERI SUMBER YANG BERBEZA2. Kau setuju x bro ?

Ya, setuju.

Yg aku x faham ialah how manusia yg dilahirkan brbeza2 dr sg fizikal , mental n etc yg lain trutama level of understanding, DIUJI dgn 1 bnda yg sama iaitu KEPERCAYAAN ATAU IMAN ?

KEPERCAYAAN ATAU IMAN tidak terletak kpd keupayaan fizikal seseorang.  Ini saya akan cuba panjangkan at later stage .  Kita fokus dahulu konsep kepercayaan kpd Tuhan.  Setiap manusia samada mereka suka atau tidak, telah ada didlm minda mereka akan konsep kepercayaan kpd Tuhan.  Lihat Q36:60-61

36:60
Did I not covenant with you, O Children of Adam, that you shall not worship the devil? That he is your most ardent enemy?

36:61
And that you shall worship Me alone? This is the right path.

Ayat 36.60 menunjukkan yg Tuhan telah menyuruh manusia berjanji untuk berpegang kpd Tuhan semata2 dan tidak kpd Syaitan.  Kita gagal dahulu dan kini kita sekali lagi diuji dgn isu yg sama di dunia ini.

Ayat Q7:172-173 juga ada menerangkan yg kita semua sudahpun ditanya oleh Tuhan tentang perkara ini sebelum kita ujud didunia ini.

Q7:172
Recall that your Lord summoned all the descendants of Adam, and had them bear witness for themselves: "Am I not your Lord?" They all said, "Yes. We bear witness." Thus, you cannot say on the Day of Resurrection, "We were not aware of this."

Q7:173
Nor can you say, "It was our parents who practiced idolatry, and we simply followed in their footsteps. Will You punish us because of what others have innovated?"

idolatry, bagi saya tidak setakat merujuk kepada bentuk fizikal patung2 didlm penyembahan, tetapi merangkumi sandaran2 kehidupan yg tidak datang dari Tuhan sendiri.

Jika Bateesta google ttg "God Module" ini dapat membantu untuk melihat kpd persoalan kenapa manusia tanpa mengira faktor geografi/masyarakat/budaya/, secara natural aware ttg konsep Tuhan.  Terdapat kajian yg dihasilkan oleh pakar otak (neuroscientists) yg mendapati manusia telah di hardwired didlm minda kita ttg konsep ketuhanan.

Bagaimana kita nak tau seseorang manusia tu tidak beriman kerana :
i) MEREKA TAHU PSL KEBENARAN TETAPI IGNORE
ii) MEREKA MMG X TAHU PSL KEBENARAN KERANA RESOURCE YG MEREKA ADA VERY LIMITED

Saya rasa kita kena tanya dahulu the fundamental question, i.e apa kah itu KEBENARAN.  Apakah kita percaya kebenaran itu bersifat subjektif atau objektif?  Lihat kembali apa yg Tuhan maksudkan didlm Q36:61 "hatha siratun mustaqeemun/This is the right path."  Apakah kita percaya bila Tuhan mengatakan al Qur'an itu lengkap/jelas/jitu sebagai panduan hidup kita ertikannya sebagai subjektif atau sebaliknya?  Kita dapat juga melihat the same essence of the message didlm Kitab2 terdahulu, atau dlm kata lain, intipati penerangan dari Kitab2 terdahulu adalah sama didlm konteks kepercayaan kepada Tuhan yg Esa.

Bagaimana nak punish dorang sdgkan HANYA ALLAH JE MENGETAHUI ABSOLUTE TRUTH, tp di dunia lagi pihak minoriti akan dihukum oleh pihak majoriti ?

Yes, i know..Orang yg paling mulia disisi Allah ialah org yg brtakwa unfortunately kita hidup di dunia ni dikelilingi oleh manusia. Kita brinteraksi sesama manusia n we cannot avoid them , am i rite ?

Obviously hanya Tuhan yg tahu ttg absolute thruth.  Tetapi didlm konteks pegangan hidup, the truth is well spelled out in every scripture.

Takwa/fear of God/Kepatuhan kpd Tuhan perlu juga diteliti apa definasi sebenar takrifan ini.  Ini crucial question bagi mengelak kita bersikap prejudice sesama manusia tanpa sandaran yg tepat.  Selagi kita mengenepikan persoalan2 asas ini, permasalahan didlm masyarakat samada majoriti ataupun minoriti dgn pegangan masing2 akan tetap ujud.

Aku bg 1 analogi kat kau utk mudahkan citer kita ni. 2 org murid ditangkap di 1 sekolah krn mncuri. Mrk dibawa menghadap guru disiplin. Watak apperance kedua2 murid ni brbeza. Seorang berkulit putih , muka manis, pakaian kemas. The other is brkulit gelap , muka masam n garang n pakaiannya selekeh n nampak x terurus.

Katakanlah bro M5 ialah guru disiplin tu , sebaik sahaja kedua2 murid tu dibawa mengahadap bro , apa impression bro , i mean bro akan agak SIAPA yg mncuri antara br2 tu, knp ? Plz tell the truth , hehe. Kita stop sampai kat sini dulu prsoalan ni. After bro jawab , aku akan elaborate lg

Dalam kes yg bro rujuk diatas, pada saya, saya akan simply refer pada evidence.  The evidence will eventually tell the truth.  Pakai le kupiah ke, bush jeket ke, sarban ke, toncit ke, topi Rabbi ke,  benda ni adalah immaterial kpd the kebenaran.  Anyway saya bukan le Hakim.

Oh ya, pasal dipilih dan terpilih ni secara ringkasnya macam ni.

The parting line antara dipilih dan terpilih ni agak sempit.

Dipilih simply means anda dipilih.  Period.
Terpilih ni pada asalnya dipilih tetapi anjakan dari dipilih, yg dipilih boleh mengandaikan mereka dipilih kerana mereka adalah golongan terpilih.

Saya ambil contoh didlm kisah Nabi2.
Nabi Muhammad dipilih untuk menjalankan suruhan Tuhan.
Tetapi ini tidak bermakna bangsa Arab adalah bangsa terpilih mengatasi bangsa2 lain.
Sama juga dengan kisah Nabi2 terdahulu.
Ini juga tidak bermakna kaum Israel adalah bangsa terpilih mengatasi bangsa2 lain.

Kita bersambung lagi, Insyallah.

Salam Sejahtera.

Rate

1

Rate

1

Rate

1

[ Last edited by  Bateesta at 11-7-2007 05:38 AM ]

Rate

1

Salam Sejahtera bro,

Panjangnya reply.  Maaf kalau tidak dapat menjawab semua persoalan serentak.  Saya cuba respon satu persatu dan ini mungkin ambik masa sikit.

Camni bro , maksud aku sbb fizikal , mental , jiwa , material n etc resources manusia yg lain maka kepercayaan mrk pd allah jd brbeza , in orher word sbb lack of the resources , kualiti iman dorang akan kurang , or sometimes lost

Saya tidak pasti apa yg saudara maksudnya kurangnya iman jika manusia kurang physical resources.  Adakah saudara merujuk kepada bila banyak duit sebagai contoh, senang mengerjakan sembahyang 5 kali sehari, puasa, bayar zakat, pergi haji?  Secara logiknya, jika amalan rituals ini dijadikan ukuran, sememangnya bila ada kelebihan physical/resources maka lebih mudah untuk mengerjakan amalan2 ini.  Jika ini sandaran saudara, saya rasa perlu kita lihat kembali apakah definasi amalan rituals tersebut dan kaitannya dengan keimanan seseorang.  Tentang sembahyang 5X sehari, saya ada buka thread yg membincangkan isu tersebut, dan isu2 yg lain akan menyusul kemudian, jika diizinkan Tuhan.

[ Al-Hadiid - Surah 57

Rate

1

Originally posted by Bateesta at 24-8-2006 09:33 PM
Take yr time bro , rujukan2 aku x byk keluar lagi ni , hehe

Bagus kalau kupas point by point , post satu point 1 post

Soalan aku pun byk lg ni , yg ni baru intro je , kekeke , tp take yr time ...

Salam Sejahtera Bateesta.

Setakat ini apa yg saya ulas adalah konsep "takdir" yg berkait dgn Hukum Alam/Nature's Law/ atau lebih jelasnya adalah mengenai Law of Creation.  Konsep takdir ini tidak ada kaitan dgn konsep yg mengatakan sesetengah manusia telah ditakdirkan untuk menjadi baik dan ada yg ditakdirkan menjadi jahat.

Sebagai ringkasan, "Takdir" adalah ketetapan didlm hukum alam dan ini tidak tidak boleh berubah/fixed.  Dan "takdir/law of Creation" tidak ada kaitan dengan istilah nasib.  Sebaliknya apa yg terjadi pada nasib adalah hasil dari proses interaksi penghuni didlm alam yg berbentuk "variables" dan ditentukan oleh penghuni/mahkluk itu sendiri.

Saya quote kembali post sedara yg tidak sempat saya ulas sebelum ini.

Mari kita tgk contoh firaun yg hidup pd zaman nabi musa.
Aku ckpkan disini firaun tu jahat psl utk dijadikan bandingan pd zaman nabi musa yg mnyeru kebaikan . Allah takdirkan begini utk buat prbandingan antara kebaikan n kejahatan , thats all.

Ini 1 cth je, kalau nak aku bg cth2 lain , brlambak. Dlm kehidupan seharian kita jgk , bnyk bnda2 ni brlaku , cuma kita x noticed psl ditakdirkan kita memahami takdir dr aspek brbeza

Saya tidak nampak kenapa kita boleh mengatakan Firaun dizaman Musa ditakdirkan Tuhan untuk menjadi jahat.  Apa2 jua tingkah laku Firaun adalah pilihan beliau sendiri.

Q28:7
So We sent this inspiration to the mother of Moses: "Suckle (thy child), but when thou hast fears about him, cast him into the river, but fear not nor grieve: for We shall restore him to thee, and We shall make him one of Our apostles."

Walaupun didlm Q28:7 diceritakan bahwa Nabi Musa telah "dipilih/takdirkan" untuk menjadi utusan Tuhan, ini tidak bermakna Tuhan telah mentakdirkan Firaun bersikap "Jahat".  Pilihan untuk melakukan perkara baik atau sebaliknya adalah kebebasan memilih yg Tuhan beri pada manusia seawal kita hidup didunia ini dan sebelumnya.  Nabi Musa sendiri dalam melalui proses kehidupan tidak lepas dari proses membuat pilihan antara baik dan tidak.

Kau ada ckp bro , nabi sama je mcm org lain , makan minum , kawin atau etc yg lain kecuali nabi2 dipelihara oleh Allah n diberi sifat2 mahmudah brbanding manusia2 biasa , setuju x ?

Nabi dan manusia lain adalah sama dari konteks menjalankan kehidupan didunia ini.  Sifat terpuji adalah didlm konteks menyampaikan wahyu2 Tuhan.  Bila disampaikan wahyu, tidaklah pula Nabi menyembunyikan wahyu tersebut, ataupun tidaklah pula Nabi menambah2 berita ttg wahyu yg tidak ada kebenarannya.

Bg aku smua manusia dipilih utk jlnkan watak masing2 dlm dunia ni no matter u r prophet or ordinary human psl bnda ni akan ada relation antara 1 sama lain.

Manusia tidak dipilih untuk melakukan watak mereka.  Mereka memilih watak dan peranan mereka sendiri.  

Tetapi ini tidak sama dengan konsep Nabi yg dipilih.  Nabi dipilih oleh Tuhan semata2 untuk menjalankan tugasan mereka.  Pilihan Nabi2 didalam kehidupan sebagai manusia adalah tetap berdasarkan lumrah yg sama dgn manusia lain.  Lihat sejarah Nabi Musa sebelum "pertemuan pertama" beliau dgn Tuhan.  Sejarah tentang Nabi Musa bunuh orang pun ada.  Samada salah atau tidak, ini tidak relevan dlm perbincangan kita.  Tetapi pada dasarnya, Nabi Musa telah membuat pilihan.  Lihat juga bagaimana kisah Nabi Musa pada pertemuan kedua ketika diturunkan Kitab Taurat.  rujuk Q7:143.  Nabi Musa membuat pilihan untuk meminta "melihat" Tuhan.  The keyword here adalah proses memilih, sifat yg ada pada  mana2 manusia lain.

Q7:143
When Moses came to the place appointed by Us, and his Lord addressed him, He said: "O my Lord! show (Thyself) to me, that I may look upon thee." God said: "By no means canst thou see Me (direct);...

Memilih, takdir, dipilih dan terpilih akan kita halusi dilm respon seterusnya kpd post saudara.

Salam Sejahtera.

p/s.  Saya ingin cadangkan MOD untuk splitkan thread ini ke thread baru memandangkan panjang lagi rasanya perbincangan ini.  Say from reply #53 onwards.  What say you bro?

Rate

1

Originally posted by Bateesta at 23-8-2006 03:30 AM post #71

Aku setuju bro , tp x smua manusia berfikiran begitu , klau x , x akan nrlaku chaos yg berterus2 dlm dunia ni. Penindasan , pembunuhan , jenayah yg semakin menular , bkn god x leh stop bnda ni , cth spt yg brlaku masa zaman nabi luth dulu , bila brlaku je maksiat , terus allah stopkan , but not now, y ?

Pd pandangan aku , prkata bgini brlaku , krn kesah dulu tu dah ditakdirkan , I mean , sblm kejadian tu brlaku telah ditulis sblm kejdan tu brlaku , so do kejadian sekrg jg tlah ditulis dr dulu , I mean long long ago , in other word , allah x brtindak balas kpd sesuatu occasion yg brlaku dlm dunia ni , although he can , but HE simply wont

Kalau ada kelapangan nanti minta bro perjelaskan betulke musibah dari Tuhan keatas kaum Lut adalah kerana mereka melakukan seks terlarang/homoseksual?  Maybe kita bincangkan diakhir thread ni.

Anyway, as for now, kita fokuskan dulu pada kisah takdir.

Saya tidak melihat kisah Nabi Lut sebagai sesuatu event yg telah tertulis sebelum kejadian itu berlaku. Kaum Lut memilih sendiri apa yg mereka praktiskan didlm kehidupan mereka.  Intervention dari Tuhan adalah hak Tuhan semata2 dan boleh berlaku pada mana-mana masa/keadaan/masyarakat.  In any case, the rule of the Law remains the same.  Anda dipertanggungjawab keatas setiap tindak tanduk anda.  Dalam kes Nabi Lut, interventation Tuhan adalah sesuatu yg diluar dari skop kawalan kita.  Ini melibatkan kematian.  Selain dari kehidupan dan kematian, selebihnya adalah didlm kawalan/tanggungjawab kita.

Tentang chaos yg berlaku berterusan didunia ini, event ini terhasil dari sifat constraint yg ada pada diri manusia.  Evolusi yg terjadi pada mahkluk2 didunia ini termasuklah pada manusia berkait rapat kpd "survival of the fittest".  Konsep ini tidak diterima pakai oleh malaikat2 yg mempersoalkan rational manusia perlu dijadikan sedemikian rupa.

Q2:30
Behold, thy Lord said to the angels: "I will create a vicegerent on earth." They said: "Wilt Thou place therein one who will make mischief therein and shed blood?- whilst we do celebrate Thy praises and glorify Thy holy (name)?" He said: "I know what ye know not."

Bayangkan jika hukum kejadian manusia tidak memerlukan makanan.  1/2 masalah manusia diduniani rasanya boleh selesai.  But here, kita terpaksa menerima hakikat yg kejadian manusia telah ditakdirkan sedemikian rupa.  Ini harus dibezakan dgn konsep yg mengatakan nasib telah ditentukan kpd manusia.  Bagi yg berfikir, walaupun dengan constraint yg ada didlm diri manusia, kita masih mampu membawa perubahan yg positif didlm diri kita dan masyarakat sekeliling.  Out of God's mercy, setiap kaum didunia ini diberi satu bentuk panduan oleh Tuhan agar kita dapat berfungsi didlm masyarakat sebaik mungkin.

Selebihnya dari post #71 rasanya telah saya respon di post sebelum ini.  So, selepas ini saya akan ulas post #72 onwards.

Salam Sejahtera

If you guys tak agree with the title of this thread, M5 boleh tukar, as you are now "the person who open this thread"