CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: 1409

Ipar tinggal serumah

Originally posted by 1409 at 11-3-2007 10:17 AM
thanks yer...idea you all mmg bagus.tapi die tak ada duit nak baayr sewa.
tu yang mak mertua risau n cakap.last night,saya bincang
dengan husband pasal adik die.die kata mmg tak ada pilihan

cari rumah sewa or bilik pun die tak ada duit.lagi pun die
tak ada kerja.

...

haku rasa pada masa sekarang nih..........keje melambak....persoalan disini adalah sikap terlalu memilih keje.....
kalo dier dapat wat apa2 keje....pam minyak ker ataw aper2 ler........at least dier dah ader duit nak makan ataw bayor sewa......jgn kira nak senang diri jerk...........

amacan? dah dapat bilik? rajin2 la belek metro tu..saya tgk berlambak2 offer bilik sewa..

Reply #20 Kerengge's post

setuju.. setuju.. ko ajak le adik beradik ko ke, mak ke bapak ke... at least ko tak berdua je kat rumah masa cuti sekola nie... :setuju: :setuju:

[ Last edited by  limaukasturis at 13-3-2007 08:58 AM ]

suruh aja abg dia carikan rmh sewa utk adik dia.... tu kang tggjwb dia

suro je k adik ipar tu keluar.....suro berdikari ......tk tau malu ker .... dh besar panjang menumpang rumah org.... yg mak mertua die klau nk sgt bela ank bongsu dier tinggal je laa bawah ketiak mak ..... klau anak pompuan leh lah aku terima ni anak jantan ....takde pride langsung...... halau je dier tu .... kiter kene firm .... sbb bende2 cam ni laa ....yg menyebabkan fitnah ......halau jerk .... lepas ni ambik baju dier sumer campak keluar .... pastu tukar lock rumah ....pastu tukar nombor tipon .....pastu tukar indetity...pastu wat plastik surgery ubah apperance...... pastu ....pastu ...pastu

thanks...everyone kat cni.
alhamdulillah,cuti sekolah ni die balik kg.emm...bagus lah.die faham kot.
semua idea yg you all bagi mmg baik esp..razhar.i pun tahu pasal tu.tapi
bile suami sendiri yang benarkan camna pulak ye.

nak ajak my bro. tinggal cni susah sikit.semuanya kerja.my parents nx week
baru datang.

i pun ingat suruh die cr kerja sementara.at least siang die tak ada kat umah.
tp kan yang lecehnye my husband nak jg hati mak die.
tulah kadang2 i fikir,kenapa mak die tak boleh faham keadaan saya.

sebelum ni,pernah my husbnad kena g melaka 3 hari.so we all balik kg..
nak ambil mak die lah...rupennya mak die tak nak n boleh tanya kat saya takut
ker? pastu die boleh ckp kan si 'A' tu ada.saya diam aje.saya bukan takut
tapi
berdua dgn anak bongsu die selma 3 hari w/out my husband.

then i called my mom.n terpaksalah dorang dtg dari KL naik bas.
maaf lah..saya bukan nak burukkan mak mertua.die baik,cm bab anak bongsu
die ni saya tgk...die manjakan sanagt.

thanks again friends.

Follow Us
anyway masih tak selesai lagi tu,isnin depan dah skolah...siri ulangan lagi ke?

Originally posted by 1409 at 10-3-2007 15:53
Assalamualaikum...

saya ada masalah yang ingin dikongsi dan minta pendapat you all.
Masalah dengan adik ipar (lelaki) yang tinggal bersama. Sebelum ni die mmg
tinggal dengan saya sekeluarga. ...

Rasulullah bersabda :"Ipar adalah maut" (jika tak salah Nabi bersabda hal ini sampai tiga kali).
Tapi sayangnya kaum muslimin sedikit yang mengetahui tentang hal ini. Bagaimana mngkin seorang suami meninggalkan istri tercintanya dengan laki-laki yang bukan mahramnya? Apakah ipar itu termasuk mahram. Rugi...rugi, kerugiannya adalah:
1. Terbukanya pintu fitnah. Ana pernah dengar deriter mengenai hal ini. Dimana seorang suami meninggalkan istrinya dengan adik laki-lakinya dengan alasan yang sama seperti ukhti jelaskan. Yakni orang tua husband marah karena ipar ditolah tinggal bersama. Akhirnya dibiarkanlah ipar ini tinggal, dan akhirnya terjadilah perselingkuhan dengan ipar sendiri. ANA BUKAN menuduh anti akan melakukan hal itu, tapi mohon difahami bahwa ISlam itu bersifat menutup PINTU kearah dosa, maka para ulama mengharamkan ipar tinggal dengan istri suami. ATAUPUN adik anti (ipar perempuan) yang tinggal dengan suami, itu juga tidak bileh, dan Nabi sampai bilang "maut". Bukankah itu berbahaya?
2. Sang istri tidak merasa kebebasan dalam rumahnya sendiri. Karena dia harus bekerja dalam rumahnya. Apakah dia harus mengenakan jilbab terus menerus? Panas lah right? Dan cooking wearing jilbab? And all works.
3. Belum lagi fitnah dari neighbour, apalah yang akan dikatakan neighbour jike tau anti tinggal dengan ipar . Fitnah itu lebih kejam dari pembunuhan you know .

Nasehat ana, bicaralah dengan suami tentang hal ini dari sisi keislaman, agar suami bisa menjelaskan dengan baik kepada orang tua. Lebih baik suami dan anti membantu ipar buat mengontrak rumah sendiri. Walau mungkin agak mahal, Wallahi hasilnya lebih baik daripada anti suami membiarkan ipar tinggal serumah dengan anti. ATau walaupun harus tinggal bersama, buatkan paviliun yang terpisah dari rumah.
PS: Bertuturkatalah yang lembut kepada orang tua, niscaya dia akan mengerti

Tp kalau sekali-sekala tertinggal dgn ipar takpa kan??

Originally posted by freekey at 14-3-2007 10:39

Tp kalau sekali-sekala tertinggal dgn ipar takpa kan??

Jika ditinggal berdua, tetap tak boleh. Karena Nabi bersabda "jika laki-laki dan perempuan (yang bukan mahrom) berdua, maka teman etiganye adalah setan". Kecuali kalau iparmu nenek-nenek   kidding

Originally posted by ikhwanindo at 14-3-2007 03:35 PM

Jika ditinggal berdua, tetap tak boleh. Karena Nabi bersabda "jika laki-laki dan perempuan (yang bukan mahrom) berdua, maka teman etiganye adalah setan". Kecuali kalau iparmu nenek ...

Tp InsyaAllah... Kalau mmg kami takda niat apa2.. takpa kan.. Yang menjadi masalahnya cuma kalau terjadi perbuatan tak baik kan..

Tp dr segi HUKUM.. tak apa kan? :stp:

Lgpun bukan saja2... Kengkadang abang sy bwk family dia dtg rumah.. Pastu dia bawak mak saya pergi ke somewhere else.. So tinggallah kakak ipar tu dgn baby nya yg masih kecil di rumah + saya...

emm...saya dah jelaskan kepada suami.tp yang sedihnya suami sound saya pula
nampaknya suami nak jaga hati adik dan mak die.
saya cadangkan die cari kerje sementara or duk kat kg dulu sementara tak ada
kerja ni.ye lah selama ni duk umah aje.tak buat apa pun.

pastu i cakap lah bukan i yg larang tp agama.infact my idian frenz pun terkejut
bile i cite kat die pasal ni.

my husband kata die tak nak cakap dgn mak die.
my husband suruh i yang cakap dgn mak die.

pasal adik die,i yang jd mangsa.mgu depan my mom dtg..so nak die stay lama
sikit.tp berepa lama pun mak i boleh.

i tak sangka my husband pun mcm nak salahkan i....die kata kalau die cakap
i jangan mneyesal pas ni family die pandang lain kat i.

i dont care!!!!

Reply #28 ikhwanindo's post

thanks for the info....

hmmm..problem le kalu hubby tak nak dengar..hubby u serba-salah nak cakap kat mak dia,nanti bila mother u sampai,mintak dia sendiri deal dgn budak tu dan mother dia..la ni u rilek2 dulu,nanti gaduh2 pulak dgn hubby..biar ur mother cakap,tiga2 orang-hubby u,ipar,mother dia mesti di beri penerangan..kalu mahram,tak de hal..ni bukan mahram..ur MIL tu buat2 tak faham le tu. so please let ur mother deal......

[ Last edited by  razhar at 14-3-2007 11:28 PM ]

Originally posted by razhar at 14-3-2007 09:03 PM
hmmm..problem le kalu hubby tak nak dengar..hubby u serba-salah nak nak cakap kat mak dia,nanti bila mother u sampai,mintak dia sendiri deal dgn budak tu dan mother dia..la ni u rilek2 dulu,nanti ...

err.......... camne lak kalu u ada adik pompuan nak menumpang kat umah ko utk long term?

Originally posted by fish_o7 at 13-3-2007 14:26
suro je k adik ipar tu keluar.....suro berdikari ......tk tau malu ker .... dh besar panjang menumpang rumah org.... yg mak mertua die klau nk sgt bela ank bongsu dier tinggal je laa bawah ketiak ...

kok yea pun biar le idea tu logik sikit..kao nak suruh 1409 gaduh dgn hubby ke?

Originally posted by freekey at 14-3-2007 15:57

Tp InsyaAllah... Kalau mmg kami takda niat apa2.. takpa kan.. Yang menjadi masalahnya cuma kalau terjadi perbuatan tak baik kan..

Tp dr segi HUKUM.. tak apa kan? :stp:

Lgpun bukan saja2.. ...

hang pun kena tegas sikit..nanti orang majlis serbu,yg ada kat rumah tu cuma hang ngan dia? hang nak bagi alasan "kami tak ada niat"? aku rasa jgn harap le dia orang nak terima..tu atas kao le..kalu aku? macam cacing kepanasan bila bukan mahram ada dlm rumah aku...seram ada,takut ada,EHEM..EHEM pun ada....aku bila kena gitu,aku ambik langkah,duk luar rumah..kat verandah ke,sambil2 baca paper,minum air ke..tapi jgn harap le aku masuk dlm..

Memang btl apa yg sahabt2 forumer kt sini bagitau. Ipar tetap bkn mahram kita so x elok bla tinggal berdua je dgn dier. I faham sgt dgn ur prob nak luah mati emak, telan mati bapak. Tp bila dah berkaitan dgn hukum mmg x bleh nak kompromi. Klu husband x leh nak dibawa berbincang n x tlg settlekan prob ni...i rasa baik u selesaikan direct dgn ur MIL. Ckp n jelaskan dgn cara baik tanpa mengecikkan hati dier.

1st thing, u minta maaf dulu ngan ur MIL coz nak ckp 1 benda ngan dier. Then, bgtau mslaah u n xplain kat dier yg u bkn x suka adik ipar dok kt situ..u mmg nak tolong dier tp u bgtau yg u rasa kurang selesa bla selalu tinggal berdua je dgn dier kt umah. Nanti apa pulak kt jiran? Yg buruk nama anak dier juga ie ur husband. Bgtau org sekarang ni ramai yg celik agama n takut nanti silap haribulan ada yg report dkt jbtn agama. Klu MIL kata ckp jelah tu adik ipar.. u kata blik kt dier jbtn agama x kisah ipar ke sapa ke klu bkn mahram jer dorang akan tangkap sbb berdua2an tanpa ikatan yg sah. U bgtau yg u buat mcm ni bkn utk u je..tp utk jaga maruah husband and mertua u juga. For d early stage, i rasa u jgn libatkan ur mother tkut msalah jd makin berat. In worst case scenario baru u minta pendapat or bantuan ur parents utk slow talk dgn husband u dulu. Klu x jln gak baru surh ur mom jumpa ur MIL. Elakkan drp terlalu menekan pasal agama coz sesetengah org tua terlalu sensitif n mrk akan anggap kita sj nak tunjuk pandai dgn mrk. Top of this, u try discuss lg skali dgn ur hubby then baru u go direct to ur MIL.

Yg penting u kena gunakan kata2 yg elok n berhemah wlpun u tgh rasa sakit hati. Jgn terlampau mengikut emosi takut u terlepas ckp. Byk2 doa n minta petunjuk drp Allah swt. InsyaAllah bila niat kita baik, Allah akan permudahkan urusan kita.

Don't worry to much..always believe in Allah.

satu pendapat yg bernas jugak,boleh diterima pakai...tapi saya rasa2 boleh hidu la,MIL TAK AKAN ATAU PAYAH nak terima kata2 tu...apa pun nada kita sebagai menantu,akan nampak nada kita cam nak mengajar dia,ngajar orang tua2...boleh kah org tua,dewasa mendengar,menerima kata2 drp budak umur 10thn? yg pasti kita akan kata "eh nak mengajar org tua pulak budak ni" kpd budak itu...

Originally posted by ikhwanindo at 14-3-2007 15:35

Jika ditinggal berdua, tetap tak boleh. Karena Nabi bersabda "jika laki-laki dan perempuan (yang bukan mahrom) berdua, maka teman etiganye adalah setan". Kecuali kalau iparmu nenek ...

nenek pun boleh jugak..no problem... hang yg boleh kot?