CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 12165|Reply: 58

Pengalaman pertama memasak !! Jom kongsi cerita!

Assalamualaikum..
Tak tau nak letak kat topik mana tapi sebab ada kaitan dgn makanan taruk jela sini.

Saje nak tau pengalaman pertama korang semua masak. Hangus ke, hangit ke..ataupun memang sejak lahir korang masak terus sedap.  So, disebabkan thread ni aku yang bukak, jadi aku mulakan dulu story pengalaman aku

Pengalaman 1:

Aku mula2 masak lauk pauk waktu umur aku 18 tahun. Itupun atas galakan abang aku. Masak sup ayam je pun. Aku belajar masak sendiri2, bukan atas tunjuk ajar mak aku mahupun sesiapa yang pro. Aku belasah je ikut resepi. Pernah sekali family aku buat open house. Dengan berbekalkan pengalaman masak yang hanya sekali dua, aku main belasah je masak juadah utk open house rumah aku. Kitorang buat soto nasik. Jadik aku buat bergedil dan cili kicap. Mak aku buat kuah soto. Bila dah jamu semua tetamu, baru aku rasa bergedil dengan cili kicap aku. Hahahaha. Tak sedap langsung!!!!! Bergedil terlebih udang kering. Entah apa2 je rasa dia. Cili kicap pulak rasa manis yang pelik. Hahaha. Nasib laaaa....Tp terkantoi pulak dengan jiran aku yang aku masak. Terus dia cakap "ohhhh..anak dara yang masak patotla rasa lain"...hahahahaha. Aku rasa memang dia maksudkan betul2 "rasa lain" tu sebab bila aku makan pun, aku rasa tak berselera nak teruskan.

Pengalaman 2 :

Aku try nak buat donut. Resepi tu bukan macam donut yang biasa tak silap aku. Aku uli2 dengan penuh semangat. Siap ada perahan air daun pandan!!! Bila nak goreng, habis donut aku jadi GIANTTTT pastu meletup2 dalam kuali !!!! Tp aku gigih jugak masak. Bila dah siap masak, donut tu keras macam BATU Last2 aku buang je kat longkang. Selalunya projek memasak aku berjalan bila mak aku pergi kerja. Senang la kalau nak buang2 apa yang patot kalau tak jadi. hohohoh

Banyak lagi nak cerita tapi sampai bila pun tak habis. Hahaha,. Jadi pengalaman korang pulak macam mana? Sharing is caring.

pengalaman pertama masak memang tak sedap dan aku malu dengan diri sendiri

bgs topik ni.. trus terang sy kt rumah famili mmg xprnh masak lgsg..even nasi pon..huhuhu... lgpon sy dok asrama..so, bila balik umah just dok relax jelh..mak pon xprnh suruh tlg dia msk..

tp lps dh hbis degree umur 23, sy n 4org member yg lain sepakat dok KL..kami smua mmg xpndai lgsg masak. disebab kn sy xsuka mngemas rumah, so sy mmg ditugaskn oleh housemate utk mnjd tukang msk..huhuhu..first masakan ialah AYAM MASAK CILI PADI.. so, kna g psr n bli bahan2...sepnjg kt pasar tu mmg telefon mak nk kna bli brg ape..yg sadis, brg2 mentah pon xknal..ayam pon xreti siang..nsib baik kt psr tu ada ayam dh siap siang..so, balik umah start msak n mmg telefon tu xtutup lh..mak sebut 1 per satu ape yg kna wat...n Alhamdulilah, mnjadi...cuma xde lh sesedap yg mak msk..huhuhu..

lps first masakan mnjadi, dh bersemangat nk memasak...so, stiap weekend mmg akan msk smbil telefon mak...dh lama skit try wat kek lak.. buat kek ni mmg agak mncabar sikitlh sbb xleh sebarangan tnpa resipi..mmg byk gak wat kek yg xleh dimakan...kek bantat, hangus,keras..huhuhu.. tp xprnh ptus asa, nk mmg sntiasa rujuk internet for resipi mcm CARI, myresipi,kongsi resipi..so, skrg ni dh boleh amik tempahan..

pengalaman pertama memasak masa darjah 1 ke darjah 2 kot.mak suh masak nasi.

mak pesan basuh beras bersih2.saya dengan konfidennye bila dah basuh tu,sambil basuh sambil ramas2.abis beras tu hancr dikerjakan.so bile dah masak buruk la rupa nasi tu.ala2 lembik pun ada sbb dah ramas2 tadi kan.tu la terlebih bersih pulak jadinya

ok la tu,name pun bdk drjh 1.budak2 jaman skang drjh 6 pun mkn nak berhidang aje.msk apetah lagi

buar sup telor.. didihkan air, pecahkan telur..letak garam..siap! Abang aku yg sulung je makan tanpa komen..baekk abang aku ahahahhaa!

1st time masak umur 9 tahun, masak telur goreng..separuh hangus sbb kes takut nak terbalik kan telur tu..
pastu try masak nasi goreng, rasa ok la cuma terlebih garam sket..tp still bole mkn lagi..

Follow Us
1st masak x igt bile tp yg rase2 masak2 yg berat sket adalah masak sardin..berat jgk lah sbb kena tumis bawang, kentang, letak air asam jawa, cili sume kan..masa tuh darjah 3..belajar buat pon sbb suke makan sardin

dulu masa umur 7 or 8 tahun....adik pula tadika.
pada hari sabtu mak n pak kerja...dah dekat tghhari rasa lapr,teringin nk makan kari.
cuba2 la masak sendiri...sambil ingat2 lupa mcmana cara mak masak kari.
serbuk kari tu aku campur ngan air,kasi pekat2 sikit,
pastu aku campak je dlm kuali yg tak letak minyak,gaul2 kejap pastu campak kentang.(itu jer bahan aku) hehehe.
tak sedap langsung n aku x mkn pun,tapi adik ppuan aku yg masa tu tdika bedal jer....kehkehkeh..kelakar kan.

tpi aku mmg x minat masak...klu nk masak kena tengok resepi.

ist time masak tanpa sesiapa tolong.paha ayam masak merah.dngn bangganya aku hidangkan time mak aku balik keje..kesian mak aku sbb dia x lalu nak makan ..hemmmm...bahagian dalam tak masak leeee

Ohhhh...aku baru teringat!!!! Tp ni pengalaman adik lelaki aku yang waktu tu baru darjah 3.
Kitorang dua baru balik sekolah agama sama2. Dia nak masak telur. Aku nak tolong pecahkan telur tu, dia kata "takpe, biar dia cuba dulu". Sekali dia pecahkan telur tak masuk mangkuk, tp masuk poket baju melayu sekolah agama!!!! hahahahah

first masak...masa tu umur 12 tahun kot   masak nasi goreng cili kering...lps msk...yg mkn dulu abg aku....,dia punya pds smpai dia terkencing dlm sluo...

form 5, mase tuh arwah mak kat sepital....
so, arwah abah ckp, lame x mkn kuih buah melaka sebab mak kamu x de, so aku try lah.....bile wat cantik lah dengan bau pandannyer...wane hijau, gule melaka kat dlm, tup2 bile masak hancur dlm periuk...last2 arwah abah gelak, dia ckp, yang pi letak tepung beras sape suruh, len kali tepung pulut....huhuhuhhuuu.....wat lagi sekali arwah abah yang ajar...huhuhuhuhuhu...kenangan terindah ngan arwah abah....

nak tumpang cite jgk la...
first time masak masa darjah 6 kalau xsilap...tp mmg masa sekolah rendah la...mak da keja xsempat nk masak...mak aku suh aku masak telur masak kicap...tumis bawang besar,pas2 letak kicap pas2 masukkan telur...boleh la wt mkn tgh hari ngan adik aku smentara nk tggu mak masak time petang...lpas hari 2 aku trus suka memasak sampai skang....masuk form 1, aku dh expert masak kari tanpa bntuan mak aku...

1st time masak masa dajah 4.. kalau x silap la.. aku buat cucur udang.. tapi bancuhan cayaq seroi bila goreng melepet je kat kuali..aku kecewa nk buang, mak aku x kasi.. mak aku suh smpan dlm peti sejuk , esok mak modify.. pas mkn esok sedapppp... sbb bancuh banyak sgt mak aku jamu sakan banduan yg mesin rumput dpn rmh..

pastu masak mmg aku amek alih..mak masak kat kedai je..rmh mmg aku masak..tapi aku jns kalau x jadi aku boh lam paper aku buang diam2 dlm tong sampah aku masak yg aku suka mkn ja..yg org lain suka mkn aku x blja

masa umo 13 tahun kot
masak nasi guna dapo gas
akibat kerap sangat kacau (kes takut hangus)
beras jadi patah2... dah jadi mcm beras hancur...
hehehe

nak kongsi cerita gak..me mula masak masa sekolah rendah kot tak igtla derjah berapa tp selalu masak megi ngn telur gorengla..pastu selalu main masak2 ngn kenkawan buat khemah belakang umh nak kata ok xdela ok sgt tp biasa abislah kiteorg makan haha..
pastu ms form 2 join pertandingan memasak anjuran cikgu ERT kot gitu..buat nasi goreng muahaha menang lak tu..walopun bkn terer pun msk..
la ni meskipun dh beranak pinak n mmg selalu msk kat umah kan sy ttp takut bila goreng ikan or ayam terutamanya sbb myk selalu terpercik huhu..
kdg2 terpikir masakan yg lelain semua ok tp bila kena goreng ayam memang takut sgt hahahahaha

Saya pertama kali memasak semasa tahun pertama university, saya masak nasi goreng.

Memang xreti nak bajet brp banyak bawang nak taruk, berapa banyak cili boh nak taruk.

Endingnya, nasi goreng yang dimasak gila merah dan gila pedas, saya pun xsanggup makan.

Yang best nya, flatmate saya orang putih beriya nak makan sbb nampak sedap katanya.. ambik ko makan.. pastu merah padam la muka dia menahan pedas.. habis 2 botol jus dia tlan..

saya dgn selambanya 'I forgot to tell you that this is my first time cooking'

aku mula belajar masak waktu arwah mak aku dah takde...masa arwah ada,aku tak pernah belajar nak masak. bila tiba2 mak dah meninggal dan aku je perempuan kat umah, cuak jugak lah nak masak. aku masak yang simple je macam sup sayur, itu pun tawar sebab terlebih air dan aku terpaksa modified...masak ayam merah pun, dekat bahagian dalamnya tak masak..hehe.. lepas makan malam tu,aku jadi malu dengan diri sendiri..umur dah lebih 20 tapi tak tau masak lagi.. jadi aku ambik resepi mudah2 dari internet dan cuba2 try and error sendiri.. sampai sekarang pun aku tak lah masak sedap sangat, boleh la..

aku masak lauk pauk kali pertama suma ok.. maklumlah dr sekolah rendah kena 'paksa' masak..tengok mak masak dah hafal terus kena masak..
tp kalo kali pertama masak western ke,kek ke byk yg tak jadi... kek bantat la,tawar la,hangit suma ada...
ada sekali cuba wat macaron tak jadi, cair sgt tp dok gigih nak piping...   xmo mengalah jgk tu lantak le cair2 pun,nak tunggu jugak sampai kering...tak kering2 jgk terus masuk oven...dah masak nak try rasalah...hampeh!! melekat kat tracing paper xmo lekang2 hatta buh air pun..xkan aku nak telan dgn tracing paper tu kot.. last2 masuk tong sampah...

ena pertama kali masak rsanya umur 9 tahun...ena dan adik abiskan nasi goreng yg mak ena buat..pastu ayah ena tanya nasi goreng tu...ena cian kt ayah, trus goreng nasi...letak minyak...trus letak nasi n telur..ayah tanya...bawang2 xda ke

tp pengalaman tu la buat ena start nk belajar msk