CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 4978|Reply: 38

Penyewa Pendatang.

Selamat petang,
Aku nak tanya pendapat & pandangan forumer kat cini.
Aku ada sebuah umah low cost apartment. Umah aku nie, bulan June yang lepas ada 1 family Melayu nak sewa. So aku & asben dah deal dgn dia & kitaorang setuju nak bgi dia sewa. Mula2 aku letak sewa RM320, pastu dia minta kurang & Aku sewakan dengan harga RM300 sebulan.
Masa aku jumpa dia tu, dia beria2 nak cepat duduk, atas alasan umah yang dia duduk sekarang nie, tingkat atas & umah aku pula tingkat bawah. Dia letih nak naik & turun tangga.
Tiba-tiba dalam bulan 7 dia sms asben aku & bgaitau yang umah aku tu dia bagi kawan2 asben dia sewa dulu sebb dia nak tolak deposit umah yang dia duduk sekarang..
Yang buat aku bengang sebb dia pandai2 bagi orang lain yang duduk tanpa tanya kitaorang dulu. . Tapi asben aku benarkan penyewa Indon tu duduk memandangkan dia kata sementara saja. Kalo nak ikutkan kata dia, yang dia nak stay umah lama sebb nak tolak deposit umah lama. sepatutnya dia dah masuk sewa umah aku pada bulan August hari tu.
Masa awal bulan hari tu, dia sms asben aku, bagitau sewa untuk bulan 9 nie, lambat bank in sebb budak2 Indon tu balik Indon & belum bagi dia lagi duit sewa untuk bulan nie..
Aku terkejutlah sebb aku bayangkan dia dah start duduk umah aku tu.. Pastu aku sms dia, tya sampai bila budak indon tu nak sewa umah aku? dia jawab, kalo aku xnk budak2 Indon tu sewa umah aku, dia akan pindah duk umah aku.. Tapi aku cam x confident jea dia akan duk situ..
Pastu aku sms dia lagi, kalo budak indon tu betul nak sewa umah aku, boleh tapi ada syarat.. first - aku nak salinan passport dorang (incase kalo jadi apa2 & takut jugak kot dorang tu pendatang haram) & sewa aku nak naikkan ke RM350.. Langsung dia x reply sms aku..
Lagipun aku x suka kalo ada orang lain yang jadi orang tengah antara aku dengan penyewa ..
Aku nak tya pendapat korang lah, ok @ x aku bagi budak2 indon tu sewa, sebb aku xde pengalaman bagi orang luar sewa umah aku tu...

Rate

1

wahhh..kalo diorang buat jenayah ka..simpan barang curik dalam rumah tu nanti mcm mana???!!!

salam

jgn2 keluarga tu dok bagi sewa kat indon dengan markup..  think +ve.

Kalau TT berada di Indon , cara dia lain pulak kiraanya ...
Tuanpunya rumah akan minta bayaran berapa lama penyewa nak sewa ...
Katakanlah mereka nak duduk 10 bulan maka mereka harus bayar 350 X 10 = 3500 ( ini adalah cara Indon buat sewaan di negara mereka )

Dalam kes ni ...JANGAN BERI SEWA AMA INDON ....NGERTI' LU?

hentikan transaksi tu....cari penyawa lain.....itu hak kamu

katakpuruz posted on 13-9-2012 09:57 PM
salam

ini sudah pastiiiiiiiiii....bayar RM300 kat tuan rumah.....pehtu up kan sewa jadik RM450..untung atas angin RM150...perghhh otak bisnes yang x bertempat...

Follow Us
Aku pernah duduk di pangsapuri yang ramai warga Indonesia, disebabkan aku tinggal di tingkat paling atas maka ramainya warga ini lah yang paling ramai menghuni berbanding di tingkat bawah ramainya warga tempatan. Bukan aku nak sebelahkan kaum pendatang ini, tapi 3 tahun aku duduk di sana aku perhatikan perangai bangsa ini lebih molek berbanding warga tempatan sendiri.

Aku rasa di tingkat paling atas hanya ada 2 keluarga melayu berbanding 1 tingkat tu ada 20 buah rumah dan selebihnya warga Indonesia, aku perhatikan mereka ini lebih beragama dengan rajin berkumpul dengan mengadakan solat dan kenduri. Berbanding orang tempatan yang ratanya tahu membuat bising dengan makcik-makcik berkumpul di bawah sambil bergosip, pakcik-pakcik sibuk berkumpul hisap rokok bersama-sama sambil membuat bising start engin kereta sport kononnya dan motor kapcai di ubah suai. Itu tak termasuk anak-anak terunanya yang rajin merempit dan anak daranya yang bersidaian sampai 3-4 pagi sambil melayan mat rempit.

Macam warga ni diorang kalau bersidaian pun di kedai mamak dan di blok kedai, tapi tidak lah molek sangat sebab duduk di tepi-tepi jalan tapi tidak lah sampai membuat bising tapi lebih pada berborak dan bergaul dengan bangsanya sendiri. Mungkin ini kes terpencil yang orang kita jarang nampak mungkin? sebab banyak jenayah di lakukan oleh bangsa ini, sebab aku pernah tanya pada jiran aku dan beliau mengatakan yang bangsa mereka yang membuat onar itu selalunya bukan duduk di sekitar tempat mereka tinggal tapi di tempat lain dan mana mungkin mereka membuat onar di tempat mereka duduk sendiri.

Tapi pada Izzyanna elok selidiki dan datang sendiri tengok rumah tu, kalau jauh boleh minta tolong rakan di sini yang berada di lokasi berdekatan untuk melihat sejauh mana kebenarannya. Tapi seperti forumer kat sini kata selalunya orang tengah naikkan harga dan selalunya mereka ni agen, contoh rumah aku duduki dulu harganya rm250 dan diorang duduk dengan harga rm350 disebabkan melalui agen atau pun macam kes ni penyewa atas penyewa. Tapi ada juga yang tak naikkan harga tapi sebaliknya diorang ambil duit deposit saja sebab ada jiran aku dulu sewa tetap rm250 tapi dikenakan deposit 3+1 tapi nama penyewa adalah orang tengah tu (mungkin pemilik rumah tak tahu).

Rate

1

leylapple posted on 13-9-2012 04:26 PM
wahhh..kalo diorang buat jenayah ka..simpan barang curik dalam rumah tu nanti mcm mana???!!!

aku pun takut gak kalo jadi cam tu.. sebbb tu aku nak salinan passport dia, manalah tau kan, kot2 pandatang tanpa izin ke..

katakpuruz posted on 13-9-2012 09:57 PM
salam

asben aku pun cakap cam tu... hehehe.. sebb pelik kenapa penyewa tu x berurusan terus dengan kitaorang...

rdzaccess posted on 14-9-2012 02:16 AM
Kalau TT berada di Indon , cara dia lain pulak kiraanya ...
Tuanpunya rumah akan minta bayaran bera ...

ohhh... kalo kat indon camtu eh...
kalo ikutkan memang aku xnk penyewa luar tapi cam kesian pulak.. sebb asben aku ada gak kawan2 dari indon (acheh), tapi dorang tu suma ok..

Al-Patih posted on 14-9-2012 06:01 AM
hentikan transaksi tu....cari penyawa lain.....itu hak kamu

itulah.. tapi cam kesian pulak.. kalo suh kuar kang, sian lak dorang tkt susah nak cari umah lain..
buat nya dorang tu ok, niat baik, cari rezeki halal, dah terasa macam aku aniaya dorang pulak.. huhuhu..

medangmru posted on 14-9-2012 09:28 AM
ini sudah pastiiiiiiiiii....bayar RM300 kat tuan rumah.....pehtu up kan sewa jadik RM450..untung a ...

dekat umah aku nie, memang ada 1 badan pengurusan.. kalo ada umah untuk disewa, sapa yang melalui badan pengurusan tu, memang dorang akan amik rm50 untuk setiap umah.. aku prefer lagi, kalo penyewa berhubung terus dengan aku. sekurang2nya aku tau sapa yang sewa umah aku tu..

dr.R posted on 14-9-2012 09:47 AM
Aku pernah duduk di pangsapuri yang ramai warga Indonesia, disebabkan aku tinggal di tingkat paling  ...

itulah, aku pun fikir benda yang sama.. nak suh kuar, x sampai hati lah.. sebb maybe dorang betul2 nak cari rezeki kat sini..
umah aku x jauh pun dari  tempat kerja aku..  cuma aku x berkesempatan lagi nak g sana..
Maybe next week aku nak g tgk umah aku tu, nak kenal2 ngan penyewa aku tu.. cuma kali nie, aku nak diorang direct bayar sewa kat aku, xpayahlah melalui penyewa yang kononnya nak sewa umah aku tu..
Kalo betullah orang tu markup harga, x patutlah jadi cam tu...

izzyanna posted on 14-9-2012 11:28 AM
itulah.. tapi cam kesian pulak.. kalo suh kuar kang, sian lak dorang tkt susah nak cari umah lain. ...

kalau dah campur belas kesian...payahlah nak tujuk ajar....

baik mintak salinan pasport dan permit kerja..seandainya dorg nih PATI, dan tertangkap plak dek imigresen bila ada raid,tuan rmh pun akan terlibat sama..

harkktuih posted on 14-9-2012 11:41 AM
baik mintak salinan pasport dan permit kerja..seandainya dorg nih PATI, dan tertangkap plak dek imig ...

permit kerja pun kena mintak yea.. thanks bagitau yea..

Al-Patih posted on 14-9-2012 11:40 AM
kalau dah campur belas kesian...payahlah nak tujuk ajar....

hehehe.. aku ingat nak g jumpa dulu penyewa tu.. kalo dia PATI, aku xnk sewakan umah tu bagi dia.. tapi kalau bukan PATI, kena bincang dulu lah dengan asben aku..

mohon awak terus pegi rumah itu
percayala..mesti dia markup tuh
tah2 penyewa itu langsung tatau yg awak la tuan rumah yg sebenarnya..

izzyanna posted on 14-9-2012 11:28 AM
itulah.. tapi cam kesian pulak.. kalo suh kuar kang, sian lak dorang tkt susah nak cari umah lain. ...

Ada ke pulak ko kesian... Rumah ko, bukannya rumah orang lain..
Takpe lah, ko pergi la sisat dulu Indon tu... lepas tu update kat sini...nak jugak tau perkembangan cerita ni
Kalau ikutkan, macam si penyewa melayu tu yang buat dajal... mesti amik untung banyak dari Indon tu...

dr.R posted on 14-9-2012 09:47 AM
Aku pernah duduk di pangsapuri yang ramai warga Indonesia, disebabkan aku tinggal di tingkat paling  ...

yup, betul ckap ko,... tak semua orang indon ni buruk yg cam kite sangka... time aku buat praktikal kt ampang dlu, mmg ramai org indon kt kwasan umah flat aku duduk, dan ada gak diorg bukak kedai makan, dan diorg pun takde buat masalah ape pun, melainkan bebudak melayu@jiran jemiran melayu yg mmg dah kite sedia maklum perangai diorg cmner...

12Next
Return to list New