CARI Infonet

Forgot password?
 Register

1234Next
Return to list New
View: 7690|Reply: 71

Kalau dah pandai agama, confirm masuk syurga ke?

Assalammuallaikum wb

Aku ada persoalan sedikit dimana aku lihat semakin menjadi-jadi. Selain dari apa yang terjadi dalam family aku, ada juga dengan orang luar aku kenal atau kawan-kawan aku sendiri....Mereka nie sekarang dah kuat belajar agama, kalau kira pandai la..membaca quran, mendengar ceramah dan macam-macam lagi....

Tapi apa yang aku lihat la, semakin kuat dioarang nie belajar, makin kuat pulak riaknya, sombong nya...diaorang jer la betul, orang lain jer yang salah....kalau bagi nasihat, A'uzubillah..tapi kalau orang yang cakap, ada jer yang tak betul.....Memang dalam Islam ajar macam nie ke?

Majoriti aku tengok kawan2 aku serta family members aku yang sibuk dok belajar agama semuanya lebih kurang jadi macam tu...kalau cerita bab sabar, masya-allah, diaorang lah paling sabar..tapi bila dioarang terkena musibah...Masya-Allah, siap nak buat solat hajat gituw....Sama gak kalau cerita bab Redho, diaorang jer yang redho...tapi hakikatnya..hampeh...Ni belum lagi cerita bab bina silaturahim, persediaan nak mati dan sebagainya....Belum lagi bab2 berserban, berjanggut dan sebagainya....asyik tengok orang punya amal ibadat jer.....

Cuma persoalan aku la, confirm sangat ker kalau dah belajar bab2 ilmu agama ni boleh masuk syurga, tak kene hisab dan sebagainya... Hina sangat ker orang lain?

kita tak tahu pahala kita vs dosa kita, mana satu yang lebih,

ustaz ada bgtau, kita masuk syurga atas pahala kita DAN juga rahmat Allah. kalo nak dikira dgn pahala yang kita perbuat, layakkah kita? Nauzubillah..

ibujarikaki posted on 25-2-2013 02:35 PM
kita tak tahu pahala kita vs dosa kita, mana satu yang lebih,

ustaz ada bgtau, kita masuk syurga ...

Itu yang kita belajar, memang itu caranya....Tapi ini yang hakikat saya berdepan sendiri.....Masya-Allah....Kalau cerita pasal sifat Nabi tapi sendiri....adoiiii.....boleh runtuh bulan ke bumi, tapi perangai diorang sendiri....Masya-allah.....

Ada pernah dulu saya jumpa satu hamba Allah...memang berbeza sesangat..saya suka follow dia, baik dari cara dia bercakap sampailah perbuatan dia memang saya puji..Masya-allah memang indah pada saya...itu orang kedua yang saya jumpa dalam kehidupan saya...tapi sekarang saya jumpa hamba Allah yang macam tu......

Jangan berburuk sangka. Perbaiki diri anda dahulu sebelum menuduh2 org lain. Perbanyakkan taubat anda dahulu dgn ikhlas. Awas Syaitan sentiasa memperdayakan kita jika iman kita sendiri belum cukup kuat. Last edited by tulus on 25-2-2013 02:46 PM

TT kenapa pandang sesuatu pekara dengan negative ek... soal orang tu jahat ke apa? soal kedua. kira dosa dia dengan tuhan.. soal dia sampaikan ilmu kita ambil positive je..

kalau TT tak suka larikan je diri. buat tak tahu je.. jgn di lawan org sebegitu. lama2 mereka senyap.. hidup ni kena pandai beralah.. beralah bukan erti kalah. fokus apa TT patut buat.. TT nak tunggu org sempurna sampai kan agama pada TT ke? nk tunggu rasulullah sendiri berdakwah pada TT? rasanye mustahil... kita pegang al quran as sunnah cukup TT.. soal dia org nak sampaikan tu dh bagus. cuma yang buat kita tak hormat sebab mereka tak cakap serupa bikin..

jd TT tunjukkanlah contoh tauladan pada mereka pula. do what u said.. harus kotakan janji.. biarkan mereka riak TT.. kalau perlu tegurlah secara berhemah.. kdg2 org beragama ni berat ujian mereka. banyak ilmu banyaklah amalan mereka. huhu

diorg yg riak itu beruntung dgn enviroment kerja dan persekitaran baik membuatkan mereka boleh kekal mengamalkan islam. cuba yg kita yg bekerja dgn majikan dgn masalah time management dan tekanan duniawi membuatkan kita fail dalam mengamalkan islam. bg saya ketika menjadi student lah yg mengdekatkan kita dgn tuhan, mengaji, cukup puasa, sopan percakapan dan tingkah laku.
org riak perlu dijauhi ramai ja org2 tua di masjid/surau yg ok dibuat kawan

Follow Us
AdamBillionaire posted on 25-2-2013 02:44 PM
TT kenapa pandang sesuatu pekara dengan negative ek... soal orang tu jahat ke apa? soal kedua. kira  ...

Saya tak pandang negative tapi itu yang terjadi pada diri saya. Bukan sehari dua dah bertahun-tahun...saya tak pandang buruk atau buat judgement pasal orang lain sebab saya tak ada hak atas tu. Tapi saya tak tahan dengan perangai diorang sesangat....saya pun belajar juga asas-asas bab2 agama nie, tapi kenapa diaorang jadi macam tu?

Saya bukan nabi yang diberi kekuatan untuk menjadi orang yaang sabar, saya seperti manusia yang lain. Tapi diri saya sakit bila orang2 yang saya hormat yang padai dalam bab2 agama nie lagi teruk dari saya. Anda mungkin tak alami perkara-perkara macam ni atau sekeliling anda tu adalah normal pandangannya..jadi tak terasa sangat....jadi pandangan anda menganngap saya suka pandang negative.

Bagaimana anda berdepan setiap hari dengan orang sentiasa bercakap besar@angkuh? Bagaimana pula orang yang pandai cakap tapi tak serupa bikin? Apa yang anda rasa dalam diri anda? Marah? Sakit hati? Benci? Meluat?.....

tulus posted on 25-2-2013 02:43 PM
Jangan berburuk sangka. Perbaiki diri anda dahulu sebelum menuduh2 org lain. Perbanyakkan taubat and ...

Saya tidak berburuk sangka..Tak de faedahnya saya nak berburuk sangka...tapi saya menceritakan bila orang tu sendiri yang memperlihatkan diri mereka yang sebenar macam mana?

ninja boy posted on 25-2-2013 03:10 PM
diorg yg riak itu beruntung dgn enviroment kerja dan persekitaran baik membuatkan mereka boleh kekal ...

Memang betul orang kalau boleh kita elakkan oranga yang suka riak nie, masalahnya ada juga orang yang kat surau lebih sudu dari garpu.....adoiiiii........

Luckman posted on 25-2-2013 03:11 PM
Saya tak pandang negative tapi itu yang terjadi pada diri saya. Bukan sehari dua dah bertahun-tahu ...

TT sy kalau org cmni senang je. tak layan.. lg kita fikir pasal mereka. lg sakit hati.. ignore je org mcm ni

Setiap orang ada ujiannya... makin tinggi ilmu tahap ujian pun semakin tinggi....

Cumanya, yang haq itu tetap haq, yang batil itu tetap batil. Lihat kepada apa yang disampaikan, jika baik kita ambil pengajaran.

Tidak sama antara orang yang berilmu dengan orang yang tidak berilmu, akan tetapi yang berilmu juga boleh binasa kalau tak ikhlas...

WAllahu a'lam

takde jaminan pon kalo dah pandai dlm agama leh masuk surga..
kalo beramal sebab nak masuk surga pon tak de jaminan pon
kalo beramal sampai lebam dahi,lutut,mata sebab nak kan upah surga, pon tak padan lagik

surga tu hak Allah semata2 tak de sapa yg boleh bagi arahan kat Allah.."Aku dah beramal banyak,aku pandai agama,masukkan aku dalam surga"...hehehe tak de,tak de maknanyer.

AdamBillionaire posted on 25-2-2013 03:18 PM
TT sy kalau org cmni senang je. tak layan.. lg kita fikir pasal mereka. lg sakit hati.. igno ...

saya cuba juga, Kalau kengkawan, saya boleh ler tolak tepi sat....tapi nie yang masalahnya kalau anggota family sendiri...adoiii...bila sampai jer rumah......tak layan kang, nanti kata menyombong lak...tapi bila dah duduk....stat ler....bila kita tegur, siap boleh cakap, " aku dah belajar nie semua, ko mane tahu"......tak ker hampeh namannya......rasa nak tumbok jer....

salam

Kalau dah pandai agama, confirm masuk syurga ke?
tak .. tidak ..
d'sisi Aku hanya orang yang Takwa ..

wassalam

tiada yg pasti di dunia dan akhirat..terpulang kpd Tuhan yg Maha Esa..

yg penting kena berusaha mendapatkan rahmatNya utk kebahagian di dunia dan akhirat..

Salam pakcik Luckman...

wah,statement pakcik kat atas bunyi macam orang merajuk baru lepas kena tarbiah je..hehe Well,I'm sure you know the answer for that question kan....cuma I tertarik dgn statement you ini;

tapi bila dioarang terkena musibah...Masya-Allah, siap nak buat solat hajat gituw....

kenapa ye?eloklah kan buat solat bila ada masalah...ermm..

Bila semakin banyak ilmu yang dituntut,semakin hebat dugaannya..salah satunya penyakit riak..dan ini bukan berkaitan dgn orang yg belajar agama saje,orang belajar ilmu lain pun susah nak mengelaknya..sebagai contoh situasi di mana housemen terkial2 nak mencari urat utk cucuk jarum,habis kena marah dgn senior doctor ..dlm hati doktor tu berkata "ish benda simple ni pun tak tahu,I belajar sekali je kat medical school terus pandai buat,tak boleh diharap betul housemen sekarang"..itupun dah dikira riak kan..

so,bersenang hati la..macam forumer lain cakap, yang baik nasihatnya ambillah,yg buruk tu jadikan sempadan..

Last edited by Elle_mujigae on 25-2-2013 05:02 PM

Kalau pandang cermin nampak org lain
tukarkn adja cermin itu...

Elle_mujigae posted on 25-2-2013 05:00 PM
Salam pakcik Luckman...

wah,statement pakcik kat atas bunyi macam orang merajuk baru lepas kena t ...

Solat hajat nak orang alim ni nak buat supaya orang yang kenekan dia tu, melingkup la........

Luckman posted on 25-2-2013 06:38 PM
Solat hajat nak orang alim ni nak buat supaya orang yang kenekan dia tu, melingkup la........{:shy ...

Assalammulaikum,

Untuk tread ini saya sekadar memberi pandangan dalam bentuk kefahaman apa yang saya tahu. Perihal syurga itu hak Allah kepada sesiapa yang DIA kehendaki terutama kepada sesiapa yang beriman dan bertaqwa. Adapun orang yang beriman dan bertaqwa itu ada TUGAS YANG SPESIFIK mengikut acuan Al-Quran yang Allah telah tetapkan bersesuaian dengan takdir yang telah ditetapkan olehNya. Yang menariknya gaya hidup mereka mengikut Sunnah. Disini perlu dikenal-pasti maksud gaya hidup.

Yang dijanjikan SYURGA itu kepada sesiapa yang DIA islah dengan ayat ini "berada disisiNYA". Adakah mereka-mereka ini tidak akan masuk neraka? Kebarangkalian masuk neraka itu ADA akan tetapi bergantung kepada amal dan usaha yang dilakukan merujuk kepada ilmu AL-Quran dan Sunnah itu sendiri. Hanya beberapa orang di dunia ini yang faham apa yang saya maksudkan kerana mereka-mereka ini antara yang diberi petunjuk SESUDAH menghadapi ujian yang berbentuk hikmah. Ujiannya MASYA'ALLAH hanya diri mereka yang tahu dan amat jarang kita dengar perihal ujian ini.

Saya bersimpati dengan keadaan Luckman. Apa pun yang paling penting mulakan setiap suatu perkara yang sukar  dengan mengembalikan segala urusan yang kita tidak faham kepadaNYA dalam erti kata benar-benar mahu kepadaNYA. Seperti rakan-rakan lain katakan, bersangka baik. Saya tidak akan mengajar bagaimana caranya untuk meminta petunjuk kepadaNYA kerana khuatir niat luckman berbeza dengan niat yang sudah saya letaknya pada hati.

Perihal manusia yang taksub dengan agama, jangan bersusah hati. Bertanyalah kepada mereka dengan suara yang tenang, adakah abang/kakak/makcik/pakcik sudah diislah sebagai "berada disisiNYA"? Jika belum, tinggalkan dengan senyuman kerana disitu akan terjawab soalan apa yang mereka nyatakan. Hanya manusia yang beriman dan bertaqwa tidak akan menyombong diri dalam urusan agama.

Tingkatan dalam menyampaikan ilmu itu ada TAHAPnya mengikut KESESUAIAN keadaan. Hanya orang yang beriman dan bertaqwa akan bertindak TENANG sambil tersenyum ketika diugut dan dihina oleh mereka-mereka yang menyangkakan tahu perihal agama akan tetapi tidak pada kebenarannya.

Dalam dunia hari ini, sebenarnya majoriti umat Islam banyak menggunakan perkataan ini "rasa" dan amat kurang menyebut perkataan ini "pasti". Yang menjadi masaalah umat Islam hari ini tidak suka menerima perintah dari manusia disebabkan oleh kejadian dalam bentuk fitrah kehidupan manusia berkenaan di dunia yang kerap diperintah oleh kedua ibu bapanya. Adapun perkara yang sama berlaku terhadap diri mereka yang berilmu yang menyampaikan ilmu agama lebih bersikap memerintah kerana cara pembelajaran mereka sedemikian rupa. Tiada salahnya pada kedua-duanya keadaan kerana semuanya bergantung kepada diri yang mahu beriman sahaja atau beriman dan bertaqwa kepadaNya. Disinilah akan dizahirkan petunjuk dan ilham ketaqwaan kepada yang layak menerimanya.

Ada beberapa perkara saya mahu ingatkan. Anggaplah perkara yang kita tidak suka kerana sindiran itu sebagai ujian yang datang dariNya terutama perihal agama. Mungkin dengan cara ini hati akan dibersihkanNya dalam bentuk yang kita tidak ketahui jika kita bersabar menghadapinya.

Akhir kata, orang yang beriman dan bertaqwa itu tidaklah pernah sakit pada hatinya. Akan tetapi manusia akan berasa sakit hati terhadap orang yang beriman dan bertaqwa disebabkan oleh kepentingan manusia itu sendiri dalam mencari identiti diri dalam mengenal Allah.

Maafkan saya jika ilmu ini mungkin menyinggung hati, akan tetapi saya menyampaikan kefahaman yang saya lalui selama ini. Terpulanglah kepada tuan punya diri untuk mengambil yang mana baik dan sesuai untuk diamalkan. Sesungguhnya Al-Quran dan Sunnahlah yang terbaik untuk dijadikan rujukan.

Wallah Hualam

confirm Syurga adalah para Nabi dan Rasul.....

umat Mohamad saw yang confirm masuk syurga 10 sahabat saw mengikut hadis sahih...

isteri2 dan anak 2  Baginda saw....dll yang mengikut hadis sahih.

namun kita manusia biasa belum tentu....

Quran mengatakan org beriman masuk syurga....org beriman adalah manusia yang taat Allah dan Rasul,bukan gelarannya ustaz,kadi,iman,Datok,YAB dan sebagainya.....................

aku pernah berjumpa dgn seorang pengawal keselamatan....katanya dia berzikir sepanjang kerja..sbb zikir lg byk pahala dr melalut bukan2....

wlupun pengawal keselamatan itu bukan ustaz,namun ia mempunyai ciri2 manusia beriman....