CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: ladybearpink

Sambung belajar - dalam atau luar negara?

ambil master engineering(tough course) lagi senang drp MBA

gadis_tulip sila mintak unikl, basic rm3500

kalau tempat kerja tt ok tak memenatkan x byk komitmen boleh aja sambung belajar, kalu kerja ai skrg mmg sangat bz pikul tanggungjawab besar mmg payah le nak continue belajar

princessjay posted on 24-11-2013 10:40 PM
tt, boleh je sambung blaja.. boleh apply my brain, and baki yuran boleh gune duit epf, akaun 2.. sy  ...

Thank you for sharing

Boleh share macam mana bahagi kan masa. single lagi ke?

shuk_one posted on 25-11-2013 11:37 AM
nak tanya, kalau apply MARA x dpt ke? Ptptn pun ada gak kan untuk buat master..

Ada mybrain, tp cover rm10k je.

baby_pingu posted on 25-11-2013 11:08 AM
kompeni TT teda education assistance program ka?
ada yg jenis scholarship..ada yg jenis incentive s ...

Ada, tp perlukan result first semester dan ada few terma dan syarat. Dapat 1k per semester.

Ni selepas dapat result sem dua insyaAllah akan apply, tapi belum pasti lagi dapat

Follow Us
ladybearpink posted on 25-11-2013 09:54 PM
Ada, tp perlukan result first semester dan ada few terma dan syarat. Dapat 1k per semester.

Ni ...

kalau ada baguslah..benda tuh bleh tolong reduce sket burden..

dulu masa i sbg blaja..nak apply scholarship, tak lulus sbb bidang berlainan kata depa..so i ambik yg incentive, lps grad dpt duit..
second year masuk department lain, boss srh convert dr incentive ke scholarship..tapi i plak refuse, sbb takmo kena bond..
lps grad, apply duit yg incentive tuh, clear credit card..pastu joli

few months down the road..dpt increment 5%..beberapa bln pastu plak dpt lagik another 25% ..followed by promotion another 10%..
duit epf yg susut nilai sbb claim yuran blaja dah berjaya diganti blk in less than a year..
so bg i, mmg berbaloi sbg blaja demi kesinambungan career..haha

anaktoyol posted on 25-11-2013 03:51 PM
Kesilapan ketiga...pakai bracess

Ni saya pakai time saya belajar dulu. Saya kerja part time (kemas kini akaun untuk private company), jadi tutor, grader (untuk degree student) dan jadi research assistant (untuk master student). Dalam masa yang sama ada buat bisnes kecil kecilan time belajar. Duit ada secukupnya untuk bayar braces.

Tapi, sebab ada la gap dekat gigi, saya still kena pakai lagi. sepatut nya dah boleh buka masa saya convocation. Ada gap lagi, jadi kena pakai sampai sekarang. Bayaran tu saya tak habiskan bayar sebab treatment/appointment masih ongoing. Plus, takde specific amount yang saya perlu bayar setiap kali rawatan. Dan tiada interest.
Last edited by ladybearpink on 25-11-2013 10:12 PM

TulenBang posted on 25-11-2013 10:00 AM
aku dulu keje 5 tahun sampai anak dah 1 baru gaji bersih 3k lebih. Tak brani pakai kete kalau gaji s ...

Actually sewa bilik saya sebenarnya rm200. Tapi kontrak tamat. Saya berpindah, sekarang bayaran rm430 (include bils). Dan saya setiap hari masih mencari rumah yang sewa rm200-rm300. Setiap hari check di mudah dan ibilik. Dan call atleast 2,3 tempat untuk tanya.

Kerja saya kena masuk pukul 6 pagi. Pukul 6 dah ada depan PC dan berkerja. Keluar rumah pukul 5 lebih. Di bandar utama. Tiada pengangkutan awam seawal 5 pagi dan di bandar utama, lrt terdekat adalah di kelana jaya. Jika ada bas, dah lama saya naik bas. Dulu saya berulang alik (time belajar dan kerja part) saya pun naik pengangkutan awam. Bersesak sesak dalam train malah dah penah merasa kena gangguan sexual pun dalam train. Bersesak sesak dalam bas, tidur keletihan dalam bas, basah lencuh dalam hujan, semua dah pernah rasa. Mungkin tulenBang lagi banyak pengalaman dari saya yang setahun jagung ini.

Kena ramas bont*t dalam train. P/s: saya pakai baju kurung, masa tu naif lagi. Muka belasan tahun.

anaktoyol posted on 25-11-2013 03:54 PM
Ko beli kereta yg ko mampu???...tu silapnya.!!...sepatutnya ko beli kereta cukup sekadar memenuhi  ...

Beli secondhand car lagi banyak belanja nya dari beli firsthand car. Bayaran untuk maintenance kadang kadang lagi tinggi dari kos nak membayar kereta baru.

baby_pingu posted on 25-11-2013 10:00 PM
kalau ada baguslah..benda tuh bleh tolong reduce sket burden..

Wah, murah nya rezeki baby_pingu. Saya doakan akan berterusan murah rezeki

Terima kasih sebab bagi pandangan yang membina dan kata kata yang positive. Menaikkan semangat saya untuk teruskan belajar

Rezeki Allah ada je kan. Kena yakin

ladybearpink posted on 25-11-2013 09:29 PM
Thank you for sharing

Boleh share macam mana bahagi kan masa. single lagi ke?

yup, sy single lg.. sy ambik master by coursework..bile sambung blaja ni mmg kene berkorban mase la, sbb weekend dh g klas, mmg xde weekend life dh.. n mmg kene pndai2 bahagikan masa antara keje n blaja..  kdg2 tu kne blik lmbt sbb nk siapkn assignment, especially  klu ade assignment group..kdg tu lepak kt kopitiam buat assignment..sometimes rase stress sgt, sbb nk kejar mase buat assignment, keje then ade test, final lg.. but then klu ni mmg something yg kite betul2 nk kite akn berusaha sebaik mungkin..sy klu time ade test, mmg tido xlena sbb nk study..kdg2 tu bile time test, tawakal je, sbb xfully prepare..but alhamdullillah setakat ni xde yg paper sy fail lg.. n klu ambik master ni, nk lulus kne dpt paling teruk B.. klu b- dh kire fail..

klas master ni more like sharing knowledge, test pn byk yg soalan application.. n tuk yg dh kawin klu smbung study part time, partner kene la faham n bg support, nk2 klu time nk buat assignment, partner kene la jage anak or htr aank balik kg.. tu yg my classmate buat..ade sorg classmate sy ni umur dh 50 tahun, gigih lg belajar..lg satu nk smbung blaja part time ni mental kene kuat, mcm sy weekend blaja 10jam...kdg2 tu lecturer bg on d spot soalan untuk case study, bincang mase dlm kelas n terus present..

ladybearpink posted on 22-11-2013 03:21 PM
Tq mira  Sudah apply, tak dapat panggilan pun lagi setakat ni.

Kerja part time sabtu ahad tu ...

small matter dear but if anything u can alwaz buzz me ya...mira sentiase available to help out....

TT ni nampak macam teratur dan well planned orangnya.

Bagus sangat. Sebab saya pun takde catat perbelanjaan bulanan secara detail macam tu. Hihihi..

Aku dok kota damansara. Ko dok banglow mana yg sewa bilik sampai rm 400 lebih ni? Cuba ko bitau aku.kat palma puteri tu, sewa rumah pun rm 550 dah boleh dapau. Nak lagi murah. Kat flat pprt kat sesyen 6 tu ha. Rm 400 dah boleh dapat.

Amboih kemain owner umah ko cekik ko sampai sewa bilik mcm harga sewa teres

aku cadangkan

1.ko pindah bilik murah sikit .ada je bilik cheaper than 400.memandang ko dah ada kereta so cari yg within 10km-20km radius dr tempat keje pun ok.

2.belanja rm10 sehari (breakfast+lunch, minum air masak, malam makan roti).actually makan roti pun satisfying gak.lagi roti leh simpan 2 3 hari.

3.broadband apa ko pakai? rasanya ko leh tukar pakej murah sikit yg combine call and internet pay-as-you-use.atau pakai umobile unlimited broadband.

actually aku pun tak pandai berjimat.gaji bersih aku 2300 je.

rental=sewa bilik,plus utility and all thing,dalam 250.dulu murah sikit.beberapa minggu lepas tuan rumah kata nak naik sewa 20%.ok la,takleh buat apa.

kereta=aku tak ada kereta lagi setakat ni.first sebab aku mmg takut tak cukup duit bayar kereta and tempat keje aku sangat dekat,jalan kaki je.so saving la ek untuk installment kereta , takde perbelanjaan maintenance and petrol.aku rasa kalau aku ada kereta mesti at least bayar rm600 sebulan kan?

insurance=rm300 sebulan.aku naif sangat bab2 financial ni.insurance agent aku kata ni boleh kira saving jugak ni (betul ke).hehe

bagi family=aku bagi mak aku 300 sebulan,kadang2 lebih.kadang2 mak dgn adik aku akan mintak sikit, sikit, sikit lagi tambah within a month.

telefon/mobile internet=company support.

belanja harian=sebulan 450.....rm15 sehari or less.sama mcm tt gak.aku ni kuat makan k (sebab tu gemok.atau gemok yg menyebabkan aku kuat makan.hahaha).kadang2 aku skip breakfast sebab aku rasa better terus makan lunch kul 12.malam2 aku makan roti,maggi,jajan.

jajan=jajan amat important.aku spend rm60 sebulan beli jajan untuk makan waktu malam throughout a month.contoh: biskut/roti/snek/oat/milo/dll.so kat sana akan prevent aku spend makan kat luar.makan malam kat luar kurang2 rm7 rm8 sehari kot.

groceries=biasa la kan barang2 keperluan diri mcm rm50.

lastly aku tgk duit aku lebih byk mana.aku make sure akan ada saving 300 sebulan.kalau mcm ada lebih aku bantai gi karaoke,movie,beli buku,beli baju dll.sementara takde kereta,rumah & bini ni kan.seriously aku takut nak kawin.hehe

tt xbg parents tt duit ke...
ade keberkatannye bg parents duit..nnt ade la rezeki lebih..

derex8x posted on 6-12-2013 06:52 AM
aku cadangkan

1.ko pindah bilik murah sikit .ada je bilik cheaper than 400.memandang ko dah ada  ...

mhlnye insurans ko..
aku pnye medical card + saving hajj 250 je..

Lula2 posted on 6-12-2013 12:01 PM
mhlnye insurans ko..
aku pnye medical card + saving hajj 250 je..

eh?
somehow masa insurance agent tu promo dia nyer insurance kat aku dulu-dulu,berjaya pulak dia jual yg 300 lebih tu kat aku.

amiraira posted on 27-11-2013 03:56 PM
small matter dear but if anything u can alwaz buzz me ya...mira sentiase available to help out.... ...

Tq amiraira