CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: gdah

[Belanja] Berapa saving korang setiap bulan>

Ok faham2 kenapa nak main kutu.  Kira macam simpanan lain dari simpanan tetap, yg duit tu nanti dikhaskan untuk beli sesuatu/ buat sesuatu.

And kira macam paksa simpan, sebab kalau simpan sendiri takut terambik sebelum masanya.
Betulkan?

Kalau macam tu, aku pun ada jugaklah buat simpanan yg objektif nya sama, tapi  aku buat cara aku sendiri.

Aku ada akaun bank yg ku auto bayar ansuran rumah tiap bulan (entah apa termnya).  Tapi aku bayar lebih 100 ringgit tiap bulan, dan setiap bulan Ramadhan aku akan keluarkan seribu dari akaun tu sebagai duit raya mak aku.   Sama objektifkan!  Cuma cara aje yang berbeza, dan aku buat sorang2, takde libat orang lain.

Aku buat cara ni dari tahun pertama aku beli rumah, jadi walau susah, masa gaji aku kecik, walau tak berduit macammana pun aku masa tu, duit raya untuk mak tak pernah miss bagi.
Sekarang ni alhamdulillah dah beberapa tahun duit raya untuk mak bagi tanpa ambik dari simpanan tu, so bulehlah aku keluarkan untuk pergi melancong pulak.

saving tak menentu sekarang ni sebab banyak expend... nak2 bila gaji dah naik ni

dulu aku selalu dengar kawan2 main kutu sampai 4,000 sebulan. {:1_126:}

tapi aku tak pernah main kutu... tak minatlah.
selalunya aku akan simpan dalam ASB sebagai short term saving.. such deposit rumah sewa ke, beli barangan elektrik ke..
long term saving tak pernah ada pon.... pernah nak buat pastu korek balik... teruknya aku...

aku suka gak main kutu.

tapi mesti nak turn no.1 tamau yg last or tengah2.

kat opis aku main sebulan 500, 12 org. jadik no.1 start january, terus simpan sesiap masuk dlm bank ujong tahun dividend kira full term as compared nak simpan 500 sebulan selo selo.

kalau motip utk berbelanja pon siok gak, by the time dpt duit nak belanja sakan tue tak terasa sgt ke"guilty"an nyer....hihihihi

by the time asb declare dividend say 8%, kita dah dapat extra RM480 daripada duit main kutu RM500 sebulan. buat rolling utk next kutu cycle dah pakai duit free tambah modal 20ringgit ajek, sumbat balik saving dan repeat cycle with free money. dividend thru compounded method dah gemok.

amcam, manipulate the system??? tak dosa kan.....there are few ways la kalau nak make money from zero to hero....hihihiihih

zaman sekrg kan reger brg sgt mahal.
jd jus nak survey, brp yg korang saving setiap bulan dr gaji  ...
gdah Post at 18-2-2011 23:36

buat masa ni dlm rm 900 jerk.walau bagaimanapun kejap jerk lesap

Follow Us
dulu aku selalu dengar kawan2 main kutu sampai 4,000 sebulan.  

tapi aku tak pernah ma ...
wanitajelita Post at 30-6-2011 19:15

main kutu sampai 4000 sebulan ? beraninye...
aku penah gak dulu main kutu ni, tp takat 100 - 200 je sebulan...
tp backoff sbb ada yg menipu...kutu haprak sungguh !!!
la ni tak main dah...dpt gaji je, teruih simpan certain amount...
balance baru aku buat belanja....
sejak ada anak, aku raised % sikit utk educ fund dia...lain-lain boleh joli...

nampaknya kena gigih buat part time la kot...... gue buat master sbb target nak buat part t ...
sarahmirza Post at 20-2-2011 20:45

bestnyer bacer tips uols....skang nie i pun digelar money making machine

hahhahahaa
sebab i'm almost completed my master
skang sibuk jadik private tutor+ keje
tapi masa agak mengekanglah sebab nak fokus nak submit thesis lagik
no choice...dulu masa senang asyik poya :nyesal+ meraung:   

Reply  aurorae

tak tau lah org lain.. aku main kutu ni simpan duit tuk belanja beli brg idaman.. ...
lilo_kill Post at 29-6-2011 00:43

masa akak kat riyadh dulu main kutu dgn msian gangs lah.  i think i smpi ambek 4 nama kot, sorang SR2k per mth.  i was last lah, dpt duit sekali harung.  kaya chek sekejap.

but i cant remember what i did with the money   

back to topic, simpanan bulanan hubby taruk sekali harung 2-3bulan nyer savings.  honestly tak tau berapa pun cos i dont see the statements.  smpi kat opis hubby.

masa akak kat riyadh dulu main kutu dgn msian gangs lah.  i think i smpi ambek 4 nama kot, soran ...
minahsaudi Post at 2-7-2011 10:10

off topic sat..lama tak nampak kak mindulu iols aktif kat thread glyco....
ok back to topic..gegeh beklog kaedah menyimpan dlm thread nie..hehe

aku suka gak main kutu.
tina^^ Post at 1-7-2011 11:01

selalunya korang cabut undi or pilih sendiri bulan utk dapat kutu tu?

Reply 261# aurorae

i suka cara ni... yg penting sekali ialah disiplin diri. kalau disiplin ada, takde masalah. takde risiko member kutu cabut lari.

i kerap diajak main kutu, sokmo i refuse... sbb tak percaya dkt org. dan i tgk sendiri former staff kena tipu... dia punya turn ujung2... ada member dia yg dpt kutu dulu, lari takmo bayar dah... yg lari tu untung la (untung dunia la.. akhirat tau2 je la kan).. yg menunggu tu melopong la... labur byk, dpt sikit... kesian.

Reply 272# Mulan

ahaha.....kiranya main kutu gak tapi sorang2 la

aku suka gak main kutu.

thanks tina. Baru i tau ada gak benefit main kutu ni.. Selama ni i ingat kutu ni utk orang yang susah nak simpan duit banyak2, atau yang nak beli barang cepat tapi tak ada duit.. I main kutu pun setakat nak tolong member cukupkan ahli jer. Bila dia tanya nak bila, i cakap last pun ok, sebab i tak perlukan duit tu.  Next year, i akan pastikan i dapat yang no 1.

aku main kutu gak.

pastu duit kutu dapat aku beli syiling kijang emas.

aku nak jual gelang emas lepas ni. beli 6 utas gelang, masuk arrahnu. so harap2 gelang2 aku terjual, aku bagi derang bayar 6x. lepas 6 bulan, aku bagila gelang derang. duit gadai kat arrahnu dapat kat aku. best kan?

Reply 275# MelahJanda

bestnyaaaa {:1_126:}

aku main kutu gak.

pastu duit kutu dapat aku beli syiling kijang emas.

aku nak jual gelang ema ...
MelahJanda Post at 29-7-2011 12:11

melah, cemana nak gadai kat ar rahnu ni...aku tak baper paham la...tapi nak blajar gak....kalau pm pun takpe

melah, cemana nak gadai kat ar rahnu ni...aku tak baper paham la...tapi nak blajar gak....kalau  ...
gam_gajah Post at 29-7-2011 16:23

cam ni,

1. kau beli syiling kijang emas 1/2 oz dalam RM2500++, atau 1/4 oz RM1300++
atau
kau beli barang kemas 916 22k yg takde batu berlian dalam RM400-500 je kots

2. bawak barang tu ke bank rakyat saya mesti pilih!

3. mintak nomot giliran arrahnu

4. masuk bilik arrahnu, cakap nak gadai barang yaitu (kijang emas/emas 916)

4. timbang barang, dia tentukan baper karat (22 k ka, 18k ka) dan nilai marhun (nilai brg yg di arrahnu kan)

3. tungu punya tunggu, dia bagi kat kau surat gadai dan duit sebanyak 65% daripada nilai semasa barang tu (cth: 155/gram). kalau kau ada 5 gram, dia bagi kau (155 x 5) x 0.65 = ?
barang kau ni simpan selama 6 bulan tau.

6. kau monitor harga 916 / 999 (kijang emas). kalau naik banyak sebelum 6 bulan, gi tukar surat gadai. leh dapat cash beza nilai emas tu.

9. oh ye, duit 65% tadi, kau buatla beli emas lain plak, contoh cincin sebentuk, arrahnu kan lagi. dpt duit lagi, arrahnukan lagi.

10. kalau dah mampu, tebus semula emas kau mana yg dah expired tarikh simpan. kalau tak mampu lagi, tukar surat gadai. nasib baik, time tu emas kau naik rega. nasib kurang baik, kau kena topap skit la..

camtu la investment aku.

Rate

1

Reply 278# MelahJanda

tukar surat gadai tu mcmana?

x kena duit ke?

Reply  MelahJanda

tukar surat gadai tu mcmana?

x kena duit ke?
afja Post at 29-7-2011 16:55

tukar surat gadai. ianya adalah kau tak perlu kuarkan brg kemas kau, tak kena duit kalau harga emas tinggi dari masa kau masukkan. tapi kalau time tu harga emas turun, kau kenala bayar upah simpan. upah simpan murah je, 30 -40 inggit bergantung nilai marhun brg kemas.

kalau time harga emas tinggi dari nilai kau masukkan emas, kau dapat untung in cash. ni namanya spot gold. aku dapat ni aku wat beli emas lagi.