CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: kucen

Talkin baru habis dibaca, sudah tanya fasal harta

wah tetibe dah jadi benang agama faraid2 bagai.....yg sbenanye wartawan lagi gelojoh sebab bukak aib orang esp kak normah

axl_bach posted on 20-11-2012 12:24 PM
di sinilah silap melayu, melengah2kan bab permbahagian pusaka.......kononnya bila ada yg bertanya pa ...

Baru ku tahu,.....Kiranya tak salah lah si artis bertanya..( bagi pihak isteri kot )

bungaros posted on 20-11-2012 12:48 PM
betullll.  dah pernah tgk depan mata beberapa kali dan kebetulan pulak ayat standard yg digunakan  ...

jadi anak2 kene approach dgn btol laa kata tujuannya bangkitkan isu harta adalah utk memudahkan urusan dan juga sebagai salah satu bentuk bantuan kepada si mati.......tp kalo bercakaran sapa dpt byk yg tuh memang sah2 lerh gila harta si mati....hehehehe

Lavender_Violet posted on 20-11-2012 01:06 PM
Tapi aku ada dengar satu ceramah, ustaz tu kata Islam tu agama yg lengkap, semua dah ada dlm Quran ...

sbb tuh wasiat pun ada syaratnya utk mengelakkan kezaliman ke atas ahli waris....antara syarat wasiat yg aku ingat adalah
1. x lebih dari 1/3 nilai harta peninggalan
2. Wasiat bukan kepada ahli yg berhak mendapat faraid.......

so kalo dah kedua2 syarat nih ditepati aku x nampak akan ada kezaliman sbb yg membuat wasiat adalah pemilik yg sememangnya berhak membuat keputusan kepada siapa dia nak kasi harta dia......

dan ustaz yg menganjurkan faraid sudah pasti suka sbb dlm faraid laki dapat lebih.......aku perati dlm kehidupan manusia antara yg manusia suka sngt ikut selain kononnnya poligami ikut sunnah adalah pembahagian harta anak lelaki 1/2 dan anak perempuan 1/4.....bukan aku kata pembahagian tu x adil terhadap pihak yg lain sebaliknya bertolak ansur adalah lebih baik dlm pembahagian pusaka.......faraid hanyalah digunapakai jika tiada persefahaman antara waris but bukan suatu kewajiban yg waris tertakluk kepadanya jika semua bleh bertolak ansur contohnya dah semua anak2 dah berkerjaya maka mereka bleh melepaskan semua hak harta mereka kepada ibu yg bersusah payah menjaga mereka semua ketika kecil dan pada masa yg sama membanting tulang memerahkeringat membantu ayah mengembangkan perniagaan.......sekadar contoh

Kebabomb posted on 20-11-2012 01:06 PM
Baru ku tahu,.....Kiranya tak salah lah si artis bertanya..( bagi pihak isteri kot )

salah x salah aku tatau sbb niat dia bukan kita bleh tau kan....maybe approach dia nampak cam gelojohkan harta pun ada kemungkinannya but apa yg ingin aku bangkitkan adalah kita sebagai orang islam perlu membuang tradisi "Kubur masih basah jgn nak menggatal bangkitkan isu harta pusaka"......x kisah pihak mana yg bangkitkan asalkan tujuan dia baik utk melancarkan pembahagian harta pusaka pada aku sudah memadai.....

luve posted on 20-11-2012 12:56 PM
mcm nenek aku duit banyak tp tak nak buat wasiat sb takut bila dah bagi2 duit kat anak2 nnt dah takd ...

wasiat hanya akan menyebabkan perpindahan milik harta kepada yg diwasiat setelah pewasiat mati.......selagi pemilik masih hidup masih milik dia laa harta tersebut....berlainan dgn HIBAH iaitu penukaran milik harta kepada yg dihibah semasa hidup....yg tuh baru laa terus jadi milik dia......lagipun utk waris yg berhak dpt faraid maka wasiat x sah.......

Follow Us
wartawan sotkabar mulayu ape nak heran
yg depa tau nak bergusip tak tau ujung butir
tgk la mcm yg kes depa wat repot pasal A380 yg 'dibawak dgn feri'

jangan lengah2
nanti jadik mcm aku
kete, rumah n tanah ayah aku skang ni menjadi masalah
kene turun naik mahkamah syariah..
gi pejabat tanah
mmang masalah

otomantaro posted on 20-11-2012 12:23 PM
sebenarnya orang jahil yang melambat lambatkan urusan pembahagian harta pusaka

kalau dia bijak. ...

totally agree with u...kalo makin kita lambat2 kan pasal harta pusaka..sian arwah dalam kubur...roh dia tak tenang...

axl_bach posted on 20-11-2012 01:29 PM
wasiat hanya akan menyebabkan perpindahan milik harta kepada yg diwasiat setelah pewasiat mati.... ...

betul tu,dah meninggal br lah blh agih2 kan..dah terangkan pun dekat nenek sblm ni tp die tetap tak nak buat wasiat ke tukar nama tanah ke..mentaliti org dulu2 mmg mcm tu kot..cakap lebih2 nnt takut kecik ati pulak

mmg tak semegah perangai org mcm ni.. mcm makcik ak, die menantu, tp balik2 je rumah lepas kebumi, die pulak yg buat pengumuman tanye pasal harta opah ak, nakkan barang kemas le tewww... menyampahh

shernazz posted on 20-11-2012 01:30 PM
jangan lengah2
nanti jadik mcm aku
kete, rumah n tanah ayah aku skang ni menjadi masalah

yup, memang rumit......dan situasi akan bertambah rumit jika melibatkan keluarga sebelah si mati.....

contohnya camnih.....

A mempunyai 8 adik beradik dan masih mempunyai seorang ibu....A berkahwin dgn B selama 10 tahun dan dikurniakan anak 3 orang......dan ditakdirkan A meninggal dunia sebelum si ibunya....kemudian belum sempat urusan pembahagian harta dilaksanakan maka si ibu A pula meninggal dunia

jadi dlm contoh yg aku bangkitkan, antara isu yg akan timbul adalah :
1. Permasalahan si isteri atau B menuntut harta sepencarian
2. Permasalahan dgn waris2 keluarga si A iaitu saudara mara mereka yg berhak atas 1/6 dari bahagian ibu A yg mati kemudian dari A.......

rumit wooo nak selesaikan kes2 pembahagian harta nih.....ustaz yg dok cakap pakai faraid senang ler kene kat keluarga dia baru dia tau hikmah WASIAT DAN HIBAH.......

bukan aku kata sistem faraid nih sebagai sistem yg menyusahkan just pada aku FARAID adalah satu dari ujian Allah ke atas hamba-Nya adakah mereka mampu utk bertolak ansur atau cintakan harta.....

axl_bach posted on 20-11-2012 01:24 PM
sbb tuh wasiat pun ada syaratnya utk mengelakkan kezaliman ke atas ahli waris....antara syarat was ...

Jadi betullah apa yg ustaz tu cakap, tak boleh @ haram berwasiat utk yg layak menerima dibawah hukum faraid. Wasiat hanya boleh dibuat utk 2 kriteria yg uols tuliskan tu.

Yg sebetulnya WAJIB ikut faraid, melainkan ada kesefahaman dikalangan penerima pusaka yg setuju diberikan secara sama rata antara penerima. Kalau tak setuju ( terutamanya yg lelaki), mmg kena ikut faraid. Tak ada jalan lain.

Knp lelaki dapat lebih, mcm yg aku belajar, sbb lelaki kena tanggung keluarga, beri nafkah pada anak isteri dan juga ibu atau bapanya. Anak perempuan tak wajib, jadi sebab tu la hukum Allah ditulis macam tu. Rasanya tak ada masalah adil atau tak dalam konteks ni. Yg buat benda ni nampak tak adil ialah manusia tu sendiri, sebab jaman sekarang ppuan yg banyak tanggung keluarga, tanggung mak ayah. Yg jantan tau melopong mintak di layan mcm raja. Jadi bila agih pusaka ikut faraid, nampak la tak adilnya kat situ sebab anak ppuan pun tanggung keluarga, walhal kalau ikut konteks islam yg sebenar, cuma lelaki yg wajib tanggung keluarga

Islam itu lengkap dan indah. Manusia aje yg suka buat agama tu jadi teruk

waaaa bagusla benang ni byk info thnkss uolss.. Retis itu amy sah erk?

faraid ni hanye utk yg ade ramai adik bradik kn...
kalo anak yg hidup hanye tinggal sorang je lg...so otomatik sume harta jatuh kt die je kn..
tp dlm kes arwah atok ak ni...adik bradik belah arwah atok ak plak yg sibuk2 nk suh share2 harta pusaka arwah atok ak ni...
bole ke mcm tu?

luve posted on 20-11-2012 01:36 PM
betul tu,dah meninggal br lah blh agih2 kan..dah terangkan pun dekat nenek sblm ni tp die teta ...

kalau camtuh senang jer.....soh jer dia abiskan duit tuh...kalau nenek ko masih kuat suruh jer dia pegi wat umrah dan ziarah sesambil abiskan duit yg ada sesambil tgk betapa luasnya ciptaan Allah......kalo dia dah nampak waris2 yg lain akan bercakaran better dia abiskan duit tuh semasa hidup supaya waris x berantakan sesudah dia mati....just my 2 cent

Lavender_Violet posted on 20-11-2012 01:40 PM
Jadi betullah apa yg ustaz tu cakap, tak boleh @ haram berwasiat utk yg layak menerima dibawah huk ...

memang FARAID wajib dilaksanakan, JIKA tiada penyelesaian lain.......jika ada x perlu pun FARAID nih ianya hanyalah sebagai guide jer.......berkenaan pembahagian anak lelaki dan perempuan x sama banyak hikmahnya hanyalah dari pemikiran manusia sj.....pada aku lebih kepada ujian kepada si laki adakah dia mementingkan diri nak ambil byk ataupun beri kepada si perempuan yg lebih memerlukan.......

axl_bach posted on 20-11-2012 01:39 PM
yup, memang rumit......dan situasi akan bertambah rumit jika melibatkan keluarga sebelah si mati.. ...

yup..tu pasal mase arwah ayah aku baru meninggal dolu, pak mertua aku ade bgtau, pegi pejabat tanah, isytihar dulu ape2 harta yang kite tau
sebab nanti dia akan panggil dalam masa 6 bulan hingga setahun, pastu mak aku buaat sambil lewa aje..

pastu bile tanah kat kampung ayah aku ni nak dijual ( owner bersama dengan adek beradek yang lain) menjadi satu masalah bilamana mak aku terpakse berulang alik ke sana untuk setelkan mende ni

kene gi mahkamah n so on

naseb kwsp tu dh setel walaupon ayah aku tak letak penama

skang ni harta2 lain menjadi masalah

aku dh lame nak tanya tapi takut ayah n mak aku kata aku gila harta

skang ni baru mak aku tau nape aku cakap mcm tu..

miznieda posted on 20-11-2012 01:42 PM
faraid ni hanye utk yg ade ramai adik bradik kn...
kalo anak yg hidup hanye tinggal sorang je lg... ...

sape jer waris yg tinggal??si isteri??anak??

menyampah aku wartawan ni
ade ke patot dahle sebar berita2 malukan org sebegini
tambah belacan lak kata 'maybe x cukup menyimpan duit time popular dulu'
motif?