CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: kucen

Talkin baru habis dibaca, sudah tanya fasal harta

epalpink posted on 20-11-2012 03:43 PM
Duit pencen yg bulan2 tu mmgla hak isteri...ni duit pencen yg beratus ribu tu...kan org dulu2 takd ...

oh yer...aku lupa plak duit pencen yang ratus2 ribu tu. Emm....yg ni si mak kalau taknak bagi ikut faraid pun atleast bagilah
sket utk anak2. Kalau bolot sorang tu...tak tahulah nak ckp apa. Kalau anak2 kecik lagi xperlah guna utk kos sara idup diorang. Tp kalo anak2 dah besau sedikit sebanyak anak2 pun teringin nak sket bahagian diaorang kan.

kekanda yang paling tua, kekanda akan mati dulu
adinda yang akan tanam kanda,
kekanda jangan ambil 1Sen pun harta ayahanda,
dermakan sahaja semuanya kepada adinda,
ha itu baru demokrasi,
demokrasi apa tu?
demokrasi terpimpin,
terpimpin kepala hotak kau

axl_bach posted on 20-11-2012 12:26 PM
yup, yg jahil saja yg masih ikut budaya "Kubur masih basah dah nak bincang pasal harta" sedangkan  ...

bukan setakat si mati..jika ada isteri tidak bekerja dan anak2 masih di bawah umur 18 tahun..patut disegerakan..jika mereka perlu kewangan...

alaaaaa...korang pon klu pak mentua byk rete pusaka..mesti gitu jugak..walaupon tak tanye terang2..mesti korang tanye kat partner korang kan kan kan...

seronok plak benang ni walaupun jauh menyimpang...wahahahha...
budak opis aku..mak mentua dia ade tanah bernilai 1juta..so biler mak dia meninggal hari tu adik beradik isteri dia berkongsi sama rata la duit hasil jualan tanah tu..yg budak opis aku sedih tu sbb adik beradik bini dia seramai 10 org...ahahhaha..sorang dpt 100k..mmg la 100k tu banyak..tapi kalau adik beradik tak ramai..byk lagi la dpt nyer...

DuyungTersepit posted on 20-11-2012 02:50 PM
Pelik jugak ade yg dok berebut harta dgn mak sendiri..mmgla anak ade hak tp aoe salahnye halalkn mak ...

maaf...ko akan rasa pelik mungkin benda ni belum jadi kat ko...

tapi aku rasa tak pelik sbb sememangnya pada mulanya aku nk halalkan duit tu, tp dgn syarat pembahagian ikut hukum faraid dilakukan dulu, pastu bahagian aku dia boleh amek...kalau sesak jek aku mtk...sbbnya abang aku org susah..keje pun pak jaga jek, anak2 berderet..Skang ni bila abang aku minta pinjam duit, mak aku bg tp abg aku kena marah dululah...

and bila aku minta pinjam duit bila time emergency, cthnya keta rosak kena 3-4 ribu, nk pinjam seribu, mak aku akan melenting...

dan kalau duit tu mak aku guna utk buat kenduri, sedekah aku tak kesah sgt..yg aku kesah skang, mana duit byk2 tu pegi? sbb dalam akaun ASB mak aku yg aku tlg bukakan utk simpan duit tu, setelah 5-6 thn arwah bapak aku meninggal, hanya tinggal 30K sajork...aku buat kenduri arwah pakai duit aku sendirik hokay...kdg tumpang kenduri arwah yang mak mertua aku buat, pun aku yg ngulur...kalau sedara mara aku buat kenduri arwah sekali dgn kenduri arwah bapak aku, pun aku yg ngulur...mak aku buat dek..duit pencen bulan2 yg dia dpt pun+ duit sewa rumah arwah bapak aku lagi besar dari gaji bulanan aku...

Follow Us
SAPE LA PULAK NIH WEH ..

ratuiphone posted on 20-11-2012 04:34 PM
seronok plak benang ni walaupun jauh menyimpang...wahahahha...
budak opis aku..mak mentua dia ade t ...

aku kalau dpt spouse mcm ni.. aku tukar dgn spouse baru..

ada ke sedih orang tu adik beradik ramai... 100k tu byk la.. bukan nak kasi dia pun.. utk isteri dia kan...

perang_saudara posted on 20-11-2012 03:55 PM
kekanda yang paling tua, kekanda akan mati dulu
adinda yang akan tanam kanda,
kekanda jangan ambil ...

hahahaha suka yg ini

Alhamdulillah mak ayh aku awal2 dh buat wasiat dan beri sbg hadiah harta2 mereka.sbbnya adik beradik aku sume pompuan dan adik beradik ayh aku ramai lelaki.ayh aku xnk harta dia jatuh ke tgn adik beradik dia sbb dia tau perangai msg2 cmne..sdgkan mesin jahit mak aku pnjmkan kepada arwah makcik aku pun diorg  rebutkan..

axl_bach posted on 20-11-2012 12:24 PM
di sinilah silap melayu, melengah2kan bab permbahagian pusaka.......kononnya bila ada yg bertanya pa ...

this is a good advice.. will keep in mind

elnor_81 posted on 20-11-2012 06:37 PM
Alhamdulillah mak ayh aku awal2 dh buat wasiat dan beri sbg hadiah harta2 mereka.sbbnya adik beradik ...

nih bukan wasiat kalo diberi kepada waris ahli faraid dan ketika hidup ini dinamakan HIBAH.......

otomantaro posted on 20-11-2012 05:26 PM
aku kalau dpt spouse mcm ni.. aku tukar dgn spouse baru..

ada ke sedih orang tu adik beradi ...

..kannn... bengong punya laki .. sibbaik adik badik lelaki isteru dia nak bahagi sama rata .. kalauikut faraid.. lagilah sikit bini dia dapat .... jenis laki tak sedar dek untung ....

ratuiphone posted on 20-11-2012 02:22 PM
budaya kiter ni kalau bab wasiat sensitip sgt..tak kira melayu ke cina...cam kawan aku..cina..pantan ...

..harus diingat .. wasiat hanyaterpakai kalau waris2 faraid seuju dengan pembahagian dalam wasiat .... kalau waris faraid tak setuju ...  harus diberi pembahagian ikut  bahagianfaraid (kepada yang tidak setuju pembahagian secara wasiat) ...

arwah ayah mertua dah buat wasiat awal2...  apa yang nak dijadikan hibah dan apa yang kena buat ikut faraid...  pastu, setiap kali perbincangan n masa nak serahkan harta, aku memang tak ikut langsung...  sebab, tu urusan suami n family...  suami ajak pun aku tanak pegi...  ye la, kita ni kan orang luar walaupun menantu...

tapi yang bestnya, sepupu sepapat sepapan plak yang kecoh2...  hahahaha....

axl_bach posted on 20-11-2012 12:24 PM
di sinilah silap melayu, melengah2kan bab permbahagian pusaka.......kononnya bila ada yg bertanya pa ...

maybe sbb penyanyi tu 'org luar' kowt ...so that nampak macam dia gilakan harta ..

Ada aku kisah. Aku tumbuk je sapa yang tanya pasal harta selepas kematian orang tua aku, apatah lagi orang luar. Bukan urusan dia nak ambil tau.

Orange_7491 posted on 20-11-2012 03:23 PM
ehh...mmg duit pencen suami,  isteri yang akan dapat kan? Aku rasa itu hak mutlak dia kot. Duit  ...

yup...duit pencen mmg untuk isteri dan anak2 yang bawah umur sahaja ..

harta peninggalan si mati ni mmg la harus di segerakan pembahagiannya, tapi bukan la lepas habis baca talqin terus tanya...nampak nau gelojohnyaa....lagi2 kalau menantu yang tanya ...lagi nampak tak sopan sebab walaupown menantu, still orang luar jugak ..

Yg berkire sgt dgn mak.duk ungkit2 harta pusaka tu, tatau malu ke? Hidup dh la x menyenangkan mak.bg la mak tu hepi skit.kalo harta yg hepikan mak, bg jelah.

My husband tolak bhgn dia dlm harta pusaka, sbb satu hr pun dia x jaga ayah dia kt spital.so part harta x yah la nak nyebok